Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu hastalarında tedavi alan ve tedavi almayan grupların arkadaşlarından algıladıkları sosyal destek açısından değerlendirilmesi
Evaluation of perceived social support from friends in attention deficit and hyperactivity disorder patients in treatment and non-treatment groups
  1. Tez No: 910896
  2. Yazar: AYLİN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SİBEL DURAK, PROF. DR. EYÜP SABRİ ERCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
GİRİŞ: Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) özelliklerine sahip çocukların yaşamlarında sosyal desteğin rolü önemlidir çünkü bu çocuklar genellikle ebeveynleri ve öğretmenleri tarafından önemli miktarda dikkat ve eğitimsel desteğe ihtiyaç duyan çocuklar olarak görülür. Algılanan yüksek sosyal desteğin çocuk ve ergenlerde olumlu davranışsal sonuçlarla ilişkili olduğunu bilinmektedir. Çalışmamız ile DEHB olgularında arkadaşlardan algılanan sosyal destek üzerine etkili faktörler saptanması ve buna yönelik önerilerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma kesitsel bir çalışma olarak İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Kliniği'nde gerçekleştirildi. Sağlıklı kontrol, ilaç kullanan DEHB ve ilaç kullanmayan DEHB olmak üzere 7-12 yaş grubundan oluşan 3 katılımcı grubu alındı. Araştırmaya katılan tüm olgu grubu ve sağlıklı çocuklara Diagnostic And Statistical Manual of Mental Disorders 4.baskı'ya (DSM-IV) Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği ve Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi – Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu – Türkçe Uyarlaması (ÇDŞG-ŞY-T) uygulanarak diğer psikiyatrik hastalık varlığı araştırmaya katılan klinisyen tarafından değerlendirildi. Araştırmalara katılan tüm çocukların ebeveynlerine; Sosyodemografik Veri Formu, CBCL (Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği), Barkley'in Çocuk Dikkat Anketi, Yıkıcı Davranım Bozuklukları için DSM-IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği doldurulmak üzere verildi. Çalışmaya katılan olgulara Arkadaşlardan Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ASD-AR) uygulandı. Sonlanım ölçütü ASD-AR puanları olarak belirlendi. Verilerin analizi Statistical Package for Social Sciences (SPSS) Windows 26 paket programı (Chicago, İllinois, USA) kullanılarak yapıldı. Arkadaşlardan algılan sosyal destek puanlarının yordayıcılarının belirlenmesinde lineer regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The role of social support is crucial in the lives of children with Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD), as these children are often seen as requiring significant attention and educational support from their parents and teachers. High perceived social support is known to be associated with positive behavioral outcomes in children and adolescents. Our study aims to identify the factors influencing social support perceived from friends in ADHD cases and to develop recommendations accordingly. MATERIAL AND METHODS: The study was conducted as a cross-sectional study in the Department of Child and Adolescent Psychiatry at İzmir Dr. Behçet Uz Children's Hospital. Three participant groups of children aged 7-12 were included: healthy controls, ADHD patients on medication, and ADHD patients not on medication. All case groups and healthy children participating in the study were assessed by a clinician for other psychiatric disorders using the DSM-IV-Based Screening and Assessment Scale and the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children - Present and Lifetime Version - Turkish Adaptation .The parents of all participating children completed the Sociodemographic Data Form, the Child Behavior Checklist (CBCL), Barkley's Child Attention Questionnaire, and the DSM-IV-Based Screening and Assessment Scale for Disruptive Behavior Disorders. The children in the study completed the Perceived Social Support from Friends Scale (PSS-FR). The primary outcome measure was the PSS-FR score. Data analysis was performed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) version 26 (Chicago, Illinois, USA). Linear regression analysis was used to determine the predictors of perceived social support scores from friends.