Patlayıcı maddelerin (bombaların) zararsız hale getirilmesinde kullanılan yöntemlerin karşılaştırılması
The Comparison of the methods used in dispose of explosives (bombs)
- Tez No: 91111
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik İncelemeler ve Kriminalistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
65 ÖZET Patlayıcı Maddelerin (Bombaların) Zararsız Hale Getirilmesinde Kullanılan Yöntemlerin Karşılaştırılması Terör örgütlerinin sık sık başvurduğu bir şiddet biçimi olan bombalı eylemlerin korkunç sonuçlarından korunmak ve/veya hasan en aza indirmek için çeşitli tedbirler uygulanmaktadır. Ülkemizde bombalı eylemlerle mücadele ve bunları etkisiz hale getirme görevi J.Gn.K.lığı ve Emn.Gn.Md.lüğü'nün ilgili birimlerince icra edilmektedir. Çalışmamız esnasmda teröristler tarafından en çok kullanılan on bomba düzeneği üzerinde denemeler yaparak en iyi bomba imha metodunu tespit etmeye çalıştık. Öncelikle patlayıcı madde (bomba) imha uzmanlarının en sık başvurdukları yöntemleri tespit ettik ve sonuç olarak şu üç metot üzerinde durduk;. Elle zararsız hale getirme,. İnfilaklı fitil kullanarak zararsız hale getirme. Bomba imha cihazı ile zararsız hale getirme Çalışmalar sonucunda aşağıda belirtilen sonuçlara ulaştık;. Elle zararsız hale getirme yöntemi; uzmanın kabiliyetine göre başarılı olabilmekte,. İnfilaklı fitil ile zararsız hale getirme yöntemin; bombanın yapılış tarzına göre başarılı olabilmekte,. Bomba imha cihazı ile zararsız hale getirme yöntemi ise bu iki yönteme nazaran daha etkili ve daha az riskli olmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Patlayıcı Madde, Bomba, Patlama, Zararsız Hale Getirme. SUMMARY The Comparison of the Methods Used in Dispose of Explosives (Bombs) Different precautions are taken to prevent the terrible results of bombings which are rarely used by terrorists as a terror way and/or to reduce the damage to minimum. Bomb disposal duty is executed by connected units of Gendermary General Command and Police in our country. In this study, we tried to find the best bomb disposal method. To realize this aim, we dealt with ten bomb traps which are the most preferred ones by terrorists. They were all in different structures. First of all, we determined the most preferred disposal methods which are used by bomb specialists and than we interested in the methods of;
Özet (Çeviri)
. Bomba imha cihazı ile zararsız hale getirme yöntemi ise bu iki yönteme nazaran daha etkili ve daha az riskli olmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Patlayıcı Madde, Bomba, Patlama, Zararsız Hale Getirme. SUMMARY The Comparison of the Methods Used in Dispose of Explosives (Bombs) Different precautions are taken to prevent the terrible results of bombings which are rarely used by terrorists as a terror way and/or to reduce the damage to minimum. Bomb disposal duty is executed by connected units of Gendermary General Command and Police in our country. In this study, we tried to find the best bomb disposal method. To realize this aim, we dealt with ten bomb traps which are the most preferred ones by terrorists. They were all in different structures. First of all, we determined the most preferred disposal methods which are used by bomb specialists and than we interested in the methods of;