Dijital diplomasi kavramının kullanımının analizi: Amerika Birleşik Devletleri örneği
Analysis of the use of the concept of digital diplomacy: The United States example
- Tez No: 911231
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÖZDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bilişim teknolojileri, 21. yüzyılla birlikte birçok farklı noktada hem bireysel yaşantılarımıza entegre olmuş hem de birçok kavram ve sürecin dijitalleşme sürecine uğramasını sağlamıştır. Başta devletler olmak üzere uluslararası sistemdeki aktörler de varlıklarını sürdürebilmek adına bu dönüşüme uyum sağlama gereksinimi duymuştur. Birçok geleneksel süreç bu doğrultuda yerini yeni yöntem ve bağlamlara uygun, çağın gerekliliklerini karşılayan varyasyonlarına bırakmıştır. Uluslararası sistemdeki aktörlerin özellikle dış politika belirleyici organları da bu dönüşüme tabi olmuş ve dış politikanın diğer araçları gibi diplomasi de yaşanan bu hızlı dönüşümden gerek yöntem gerekse bağlamsal olarak etkilenmiştir. Bu değişimlerin pratikteki yansımalarını kavramsallaştırma süreci ise literatürde farklı kullanımları ortaya çıkarmıştır. Bu bağlamda çalışmamızın amacı dijitalleşme sürecinin diplomasi kavramı ve diplomatik araç, bağlam ve yöntemler üzerindeki etkisini tespit ederek ortaya çıkan dönüşümün kavramsal bağlamda nasıl ele alınabileceğini analiz etmektir. Nitel araştırma tekniği olan vaka analiz kullanılmıştır. Çalışmanın vaka analizi olarak dönüşümün ilk ve yaygın örneklerini sergileyen Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nin diplomasisinde yaşanan dijital dönüşüm incelenmiştir. Özellikle de dijitalleşme ile öne çıkan Barack Obama'nın göreve geldiği 2009 yılı ve sonrasında bu alanda atılan adımlar ele alınmıştır. Dijital dönüşümün pratikte kavramsal analizlerden ve akademik çalışmalardan çok daha hızlı ilerlemesinden kaynaklı olarak ortaya çok parçalı ve tam anlamıyla kapsamı ile sınırlılıkları belirli olmayan kavramsal uyarlamaları çıkarması çalışmanın problemini meydana getirmektedir. Diplomasi kavramında ve pratiklerinde yaşanan bu dönüşümün farklı bir diplomasi türü olarak tanımlanmasından ziyade“diplomasinin dijitalleşmesi”olarak ele alınmasının daha yerinde olacağı hipotezi test edilmiştir. Genel literatür ve pratik incelendiğinde yaşanan bu dönüşümün 20'yi aşkın farklı kavramla tanımlandığı ve çoğunlukla kamu diplomasisi kavramının alt kategorisi ya da yeni bir türü olarak incelendiği görülmüştür. Ancak bu tanımlamaların dijitalleşme sürecinin doğası gereği süreklilik arz eden yapısını kapsamadıkları ve diplomasi kavramının radikal bir değişime uğramaksızın yalnızca pratikteki yöntem ve bağlamlarının değişmesini tanımlamak adına fazla kapsayıcı oldukları tespit edilmiştir. Bu nedenle sürecin tümüyle nitelenebilmesi adına“diplomasinin dijitalleşmesi”kavramının kullanımının daha uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the advent of the 21st century, information technologies have not only become integrated into various aspects of individual lives but have also facilitated the digitalization of numerous concepts and processes. In order to sustain their existence, actors in the international system, particularly states, have felt the need to adapt to this transformation. Consequently, many traditional processes have been replaced by variations that are more suitable for new methods and contexts, meeting the requirements of the age. The decision-making bodies of international actors have also been subject to this transformation. Like other tools of foreign policy, diplomacy has been affected by this rapid transformation both methodologically and contextually. In this context, the aim of our study is to identify the effects of the digitalization process on the concept of diplomacy and its tools, contexts, and methods, and to analyze how this resulting transformation can be addressed conceptually. The case analysis method, a qualitative research technique, was employed. As a case study, the digital transformation in the diplomacy of the United States (USA), which exhibits some of the earliest and most widespread examples of this transformation, has been examined. In particular, the steps taken in this area following the inauguration of Barack Obama in 2009 have been explored. The problem of the study arises from the fact that digital transformation in practice progresses much faster than conceptual analyses and academic studies, leading to fragmented and incomplete conceptual adaptations whose scope and limitations are not clearly defined. The hypothesis tested in this study suggests that it would be more appropriate to consider this transformation as the“digitalization of diplomacy”rather than defining it as a new type of diplomacy. A review of the general literature and practices reveals that this transformation has been described by more than 20 different concepts and is often examined as a subcategory or new form of public diplomacy. However, these definitions have been found to be overly broad, as they do not capture the continuous nature of the digitalization process and are too encompassing to describe the changes in the methods and contexts of diplomacy in practice without implying a radical transformation of the concept of diplomacy itself. It has been concluded that the term“digitalization of diplomacy”is more appropriate to describe the process in its entirety.