Ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin matematik tutumu, derse katılım düzeyleri ve algılanan öğretmen duygusal desteği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship among mathematics attitude, level of class engagement and perceived teacher affective support of middle school 5th grade students
- Tez No: 911236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin matematik dersine yönelik olan tutumlarının, derse katılımlarının ve algıladıkları öğretmen duygusal desteğinin belirlenmesi, bunlar arasındaki ilişkilerin incelenmesi ve bu değişkenlerin cinsiyet, 1. Dönem matematik karne notu ve matematikte başarılı olacağına dair inanç değişkenlerine göre de farklılaşıp farklılaşmadığının ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırma tarama ve nedensel karşılaştırma modelinde desenlenmiştir. Bu araştırmada kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılmış ve araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılında Yozgat ili merkez ilçeye bağlı 10 tane ortaokulun 5. sınıfında öğrenim gören 547 öğrencinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı tarafından geliştirilen“Matematik Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”, Sakiz (2017) tarafından geliştirilen“Algılanan Öğretmen Yapıcı Duygusal Destek Ölçeği”ve Eryılmaz (2014) tarafından geliştirilen“Genel Olarak Derslere Katılım Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin matematik dersine yönelik tutumları, derse katılımları ve algıladıkları öğretmen duygusal desteği ortalamaları yüksek bulunmuştur ve korelasyon analiziyle 3 değişkenin birbiriyle orta düzeyde pozitif bir ilişkiye sahip olduğu ortaya konmuştur. Bu 3 değişkenin cinsiyete göre ve başarı inancına göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğine yönelik yapılan Bağımsız Gruplar t Testi analizi sonucunda cinsiyet değişkeni açısından anlamlı bir farklılık bulunmazken, başarı inancı açısından 3 değişken de anlamlı bir farklılık göstermiştir. Bu değişkenlerin 1.dönem matematik karne notları açısından anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini bulmak için Tek Yönlü Varyans Analizi yapılmış ve 3 değişken için de anlamlı bir farklılık olduğu gözlenmiştir. Ayrıca çalışmada yol analizi yapılmış ve her bir ölçek bağlamında model uyum indeksleri, güvenirlik katsayıları ve yol katsayıları incelenmiştir. Yol analizi sonuçlarına göre hem matematik tutumu hem de öğretmen duygusal desteği derse katılım üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Ayrıca öğretmen duygusal desteğinin derse katılımda dolaylı etkiside pozitif ve anlamlı bulurken, matematik tutumunun derse katılımda aracılık etkisine sahip olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the attitudes of 5th grade middle school students towards mathematics, their class participation and the teacher emotional support they perceive, to examine the relationships between these variables and to reveal whether these variables differ according to gender, 1st semester mathematics report card grade and belief that they will be successful in mathematics. The research was designed in survey and causal comparison model. In this study, the convenience sampling method was used and the research was conducted with the participation of 547 students studying in the 5th grade of 10 secondary schools located in the central district of Yozgat province in the 2023-2024 academic year. In the study, the data collection tools included the“Attitude Towards Mathematics Scale developed by the Ministry of National Education, Education Research and Development Department the ”Perceived Teacher Affective Support Scale“ developed by Sakiz (2017), the ”General Class Participation Scale" developed by Eryılmaz (2014) and the Personal Information Form developed by the researcher. As a result of the study, the averages of students' attitudes towards mathematics course, class participation and perceived teacher affective support were found to be high and correlation analysis revealed that the three variables had a moderate positive relationship with each other. As a result of the Independent Samples t Test analysis conducted to determine whether these 3 variables showed a significant difference according to gender and achievement beliefs, no significant difference was found in terms of gender, while all 3 variables showed a significant difference in terms of achievement beliefs. One-way Analysis of Variance was conducted to find out whether these variables showed a significant difference in terms of 1st semester mathematics report card grades and it was observed that there was a significant difference for all 3 variables. Additionally, path analysis was conducted in the study, and model fit indices, reliability coefficients, and path coefficients were examined within the context of each scale. According to the results of path analysis, both mathematics attitude and teacher emotional support have a direct effect on class participation. In addition, while the indirect effect of teacher emotional support on class participation was found to be positive and significant, it was observed that math attitude had a mediating effect on class participation.