Üniversite öğrencilerinin öz yeterliklerinin kariyer uyumu algısına etkisi
The effect of university students' self-efficiency on their perception of career adaptability
- Tez No: 911252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR DİRLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezin amacı üniversite öğrencilerinin kariyer kararı öz yeterlikleri ile kariyer uyum yeteneği arasındaki ilişkinin tespit edilmesidir. İlgili amaç dahilinde temel araştırma tasarımı ilişkisel tarama modeli esas alınarak geliştirilmiştir. Araştırmanın evreni Türkiye'de örgün öğretim gören devlet üniversitesi öğrencileri olup evrene ulaşmanın kısıtları esas alınarak kolayda örnekleme tekniğine başvurulmuştur. Online anket tekniğine dayalı gerçekleşen veri toplama sürecine 2024-2025 eğitim öğretim yılında örgün öğrenimine devam eden 350 üniversite öğrencisi (%55,7 kadın, %44,3 erkek) katılmıştır. Araştırmanın temel hipotezlerini test etmek amacıyla analiz sürecinde betimsel analiz, faktör analizleri, t-test, ANOVA ve ilişkisel unsurları ortaya koyabilmek amacıyla korelasyon ve regresyon analizlerinden faydalanılmıştır. Analiz süreçlerinde IBM SPSS paket programından yararlanılmıştır. Gerçekleştirilen analizler neticesinde araştırmaya dahil olan öğrencilerin, %68'inin 21-23 yaş aralığında olduğu tespit edilirken, öğrencilerin %83,7'si bölümünü isteyerek tercih ettiğini, %85,7'si ise tercih ettikleri bölümlerinin gelecekteki kariyer hedefleri ile uyumlu olduğunu beyan etmiştir. Gerçekleştirilen karşılaştırma analizleri neticesinde ise tercih edilen bölümün gelecekteki kariyer hedefiyle uyum durumunun kariyer öz kararı üzerinde anlamlı fark yarattığı tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen ilişkisel analizler neticesinde ise kariyer kararı öz yeterliği ve kariyer uyum yeteneği arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkinin olduğu ve kariyer kararı öz yeterliğinin kariyer uyum yeteneğini pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the relationship between university students' career decision self-efficacy and career adaptability. Within the scope of the relevant purpose, the basic research design was developed based on the relational screening model. The population of the research is state university students receiving formal education in Turkey, and convenience sampling technique was used based on the constraints of reaching the population. 350 university students (55.7% female, 44.3% male) who continued their formal education in the 2024-2025 academic year participated in the data collection process based on the online survey technique. In order to test the main hypotheses of the research, descriptive analysis, factor analyses, t-test, ANOVA and correlation and regression analyzes were used to reveal relational elements. IBM SPSS package program was used during the analysis processes. As a result of the analysis, it was determined that 68% of the students included in the research were between the ages of 21-23, while 83.7% of the students stated that they chose their department willingly and 85.7% declared that their preferred departments were compatible with their future career goals. has done. As a result of the comparison analyses, it was determined that the compatibility of the preferred department with the future career goal made a significant difference on career self-decision. As a result of the relational analyzes carried out within the scope of the study, it was determined that there was a statistically significant relationship between career decision self-efficacy and career adaptability and that career decision self-efficacy positively affected career adaptability.