Fen bilimleri öğretmen adaylarının ve öğretmenlerinin öğretime ilişkin kaygıları
Pre-service and in-service science teachers' teaching concerns
  1. Tez No: 911309
  2. Yazar: İMREN ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÇETİN DİNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı halen MEB'de görev yapan fen bilimleri öğretmenlerinin ve öğretmen adaylarının öğretime ilişkin kaygılarının neler olduğu, nelerden etkilendiği ve nasıl değişiklik gösterdiğini araştırmaktır. Fen eğitimi ve öğretimi toplumların gelişmesi ile doğru orantılıdır. Bu yüzden öğretimi gerçekleştiren ve gerçekleştirecek olan öğretmenlerimiz çok önemli görevlilerdir. Onların öğretime yönelik kaygılarının farkına varıp yada vardırıp sorunların çözülmesi sağlanmalıdır. İşte bu yüzden yapacağımız çalışmaları fen bilimleri öğretmenlerinin öğretime yönelik kaygılarının ortadan kaldırmaya veya azaltmaya yöneliktir. Alan yazın incelendiğinde fen bilimleri alanında bir çok çalışma yapılmış ancak fen bilimleri öğretmenlerin öğretime yönelik kaygıları ile ilgili çalışma olmadığı görülmüş, bu sebeple yapacağımız çalışmanın alan yazına önemli katkı sunacağı düşünülmektedir. Çalışmamız 2023-2024 yılları arasında ülkemizin çeşitli illerinde görev yapan fen bilimleri öğretmenleri çeşitli üniversitelerde eğitim gören fen bilimleri öğretmen adayları ile yürütülecektir. Ulaşılabilen tüm öğretmenlerimize ve öğretmen adaylarımıza“Öğretmeyle İlgili Endişeleri Ölçeği”sunularak veriler toplanacaktır. Bu veriler betimsel istatiki yöntemler kullanılarak verilerin analiz edilecek sonuçlar tezimizde aktarılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the concerns of science teachers and prospective teachers who are still working in the Ministry of National Education, what they are affected by and how they change. Science education and training is directly proportional to the development of societies. That's why our teachers, who teach and will do it, are very important officials. It should be ensured that they are aware of their concerns about teaching or that their problems are resolved. That's why our work is aimed at eliminating or reducing the anxiety of science teachers about teaching. When the literature is examined, it has been seen that many studies have been done in the field of science, but it has been seen that there is no study about the concerns of science teachers towards teaching, therefore, it is thought that our study will make an important contribution to the literature. Our study will be carried out with science teachers working in various cities of our country between 2022 and 2023, and science teacher candidates studying at various universities. Data will be collected by presenting the“Teaching Concerns Scale”to all of our accessible teachers and teacher candidates. These data will be analyzed by using descriptive statistical methods and the results will be transferred in our thesis.