Erken doğum tehditi olan gebelerde maternal magnezyum, kalsiyum, c-reaktif protein seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of maternal magnesium ,calsium and c-reacti̇ve protein levels in pregnants with threatened preterm delivery
  1. Tez No: 911408
  2. Yazar: GÖZDE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ MİHMANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇ: Erken doğum tehditi olan gebelerde serumdaki magnezyum ,kalsiyum ve CRP seviyelerinin obstetrik patolojisi olmayan gebelerle kıyaslanması erken doğum tehditinde kan magnezyum ,kalsiyum ve CRP seviyelerinin tokoliz tedavisine etkileri ve erken doğumun tahmin edilebilirliğini araştırmaktır . GEREÇ VE YÖNTEM : Okmeydanı Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'ne Eylül 2011-Ağustos 2012 tarihleri arasında erken doğum tehditi tanısıyla hastaneye yatışı yapılan 20-36 gebelik haftaları arasında, kriterlerimize uygun 40 gebeden kan magnezyum ,kalsiyum ve CRP değerleri gönderildi. 40 gebeye tokoliz tedavisi başlandı. 15 i tedaviye rağmen erken doğum yaptı.Polikliniğe başvurup obstetrik patalojisi olmayan 40 gebeden kontrol grubu oluşturuldu. Kan magnezyum ,kalsiyum ve CRP seviyeleri çalışıldı .Magnezyum için sınır değer 1.7 mg /dl, kalsiyum için 8.8 mg /dl kabul edildi.Gebelerin doğum yaptıkları gestasyonel hafta ve bebek ağırlıkları kayıt edildi. Çalışma ve kontrol grupları kendi içlerinde 20-28 gestasyon haftaları ve 28-36 gestasyon haftaları olmak üzere dört gruba bölündü.Çalışma ve kontrol grupları magnezyum ,kalsiyum , CRP ve hemoglobin seviyelerine göre karşılaştırıldı;çalışma grubunda ayrıca tokoliz tedavisine verilen yanıta göre magnezyum ,kalsiyum ve CRP seviyeleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
AİM: Comparasion of serum magnesium,calcium and CRP levels in pregnants with threatened preterm delivery with pregnants who have no obstetric pathology. Toinvestigate the predictability of preterm labor and effects of blood magnesium,calcium and CRP levels tocolysis in threatenedpreterm delivery. MATERIAL AND METHOD : Blood magnesium, calcium and CRP levels have been sent from 40 pregnants between 20-36 gestation weeks who hospitalized with threatened preterm delivery in September 2011-August 2012 to Okmeydanı Research and Training Hospital.Tocolysis was treated with 40 pregnants, 15 had preterm delivery in spite of treatment.Control group consistedof 40 pregnants who were admitted to clinic with non obstetric pathology, blood magnesium, calcium and CRP levels were studied. Limit for magnesium 1.7 mg /dl and for calcium 8.8 mg/ dl were considered.Gestasional age in birth and birth weights were recorded.Study and control groups were obtained four groups as 20-28 weeks of gestational age and 28-36weeks of gestational age.The study and control groups were compared according to magnesium, calcium,CRP and hemoglobin levels . In the study group magnesium , calcium and CRP levels were evaluated, according to the response to tocolsysis.