The Structural relations between agentic engagement, basic psychological needs and teacher's autonomy- supportive environment in academic success in learning english
İngilizce öğreniminde akademik başarıda derse katılım bağlılığı, temel psikolojik ihtiyaçlar ve öğretmenin öğrenen öerkliğini öestekleyici ortam sağlaması arasındaki yapısal ilişkiler
- Tez No: 911451
- Danışmanlar: ASSOC. PROF. DR. ÖZKAN KIRMIZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Biyofizik, Western Linguistics and Literature, Biophysics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğrencinin eylemsel katılımı ile dil başarısı arasındaki etkileşimi; temel psikolojik ihtiyaçların tatmini, algılanan özerklik-destekleyici öğretim ortamı ve bilişsel, duygusal ve davranışsal katılım türlerinin yapısal ilişkileri ve aracı rolleri üzerinden incelemektir. Bu amaçla, Ürdün bağlamından 313 EFL lisans öğrencisinden anket verileri toplanmış ve elde edilen veriler kişi-korelasyon analizi ve yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak analiz edilmiştir. Temel bulgular, eylemsel katılımın EFL öğrencilerinin İngilizce dil başarısını anlamlı ölçüde artırdığını göstermektedir. Ayrıca, eylemsel katılımın, özerklik-destekleyici öğretim ortamı, temel psikolojik ihtiyaçların tatmini ve akademik başarı arasındaki ilişkide hem doğrudan hem de dolaylı olarak tam bir aracı rolü üstlendiği belirlenmiştir. Buna karşılık, bilişsel katılımın eylemsel katılımı veya akademik başarıyı etkilemediği ya da yordamadığı saptanmıştır. Bulgular, dil öğrenenlerin temel psikolojik ihtiyaçlarının karşılanması yoluyla içsel motivasyon süreçlerinin kolaylaştırılmasında çevresel faktörlerin, özellikle de dil sınıfı ortamının, Öz-Belirleme Kuramı'nın öne sürdüğü gibi kritik bir rol oynadığını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study is to explore the interplay between student's agentic engagement and their language achievement through examining the structural relations and mediating roles of student's basic psychological needs satisfaction, perceived autonomy-supportive teaching environment and the influence of the other three engagement types which are cognitive, emotional and behavioral. For this conclusion, 313 EFL undergraduate students from the Jordanian context submitted a questionnaire, person-correlation and structural equational modeling were administered to analyze the gathered data. The principal findings demonstrated that agentic engagement significantly enhanced English language achievement among EFL students. Moreover, agentic engagement was identified as a complete mediator in the relationship among autonomy-supportive teaching environment, satisfaction of basic psychological needs, academic achievement, and across the emotional and behavioral engagement constructs both directly and indirectly, whereas cognitive engagement was found to not influence or predict agentic engagement or academic achievement. The findings emphasized on the significance of the environmental setting, namely language classrooms, in facilitating the intrinsic motivational process in language learners through satisfying their basic psychological needs, as posited by self-determination theory.