The impact of temporary links on opinion dynamics on social network
Geçici bağlantıların sosyal ağlarda görüş dinamikleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 911452
  2. Yazar: ALEYNA ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNENÇ YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kamuoyu, insan davranışının dinamiklerini anlamada önemli bir rol oynar. Sosyal etkileşimlerle şekillenen kamuoyu, insanların birbirleriyle kurdukları ilişki tipine bağlı olarak farklılıklar gösterir. Araştırmacılar, görüş dinamikleri alanında, bizim“kalıcı”olarakreferans verdiğimiz stabil ve değişmeyen ilişkileri incelemişlerdir. Bu çalışmada, bireylerin farklı kişilerle kurduğu kısa vadeli geçici ilişkilerin görüş dinamiklerine etkisi incelenmektedir. Çalışmada, geçici bağlantıların etkisini göstermek amacıyla aşırıcılar ve çoğulcu cehalet kavramı kullanılmıştır. Çoğulcu cehalet, toplumda bireylerin kendi inandıklarına diğerlerinin inanmadığını düşünerek, çoğunluğun desteklediği fikir konusundayanılsamaya düşmesi ve buna bağlı olarak sosyal normu desteklemesi durumunu ifade eder.Bu da inanılan ve söylenen fikir arasındaki uyumsuzluğu ortaya çıkarır. Bu çalışma, farklı senaryolarla geçici ilişkilerin fikirlerin difüzyon sürecine ve görüş dinamiklerine etkisini araştırmaktadır. Farklı karakter tiplerinin birey davranışlarına etkisini gördükten sonra, modele aşırıcıları dahil ederek geçici bağlantıların kademeli olarak eklenmesinin fark yaratıp yaratmadığını incelemiş olduk. Geçici bağlantılar, süreç sonunda kalıcı bağlantılarla benzersonuçlar verse de, süreçte farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir. Geçici bağlantılar, toplumda etkileşimde bulunulan birey sayısını arttırarak insanların sosyal ortalama fikre yakınlaşmalarını sağlar.
Özet (Çeviri)
Public opinion plays a significant role in understanding the dynamics of human behavior. Shaped by social interactions, public opinion varies depending on the types of relationships individuals form with each other. Researchers have studied stable and unchanging relationships, which we refer to as“permanent”in opinion dynamics. This studyexamines the impact of shortterm temporary relationships that individuals form with different people on opinion dynamics. To demonstrate the effect of temporary links, the concepts of extremists and pluralistic ignorance are utilized. Pluralistic ignorance refers to asituation in society where individuals, thinking that others do not believe in what they themselves believe, fall into the illusion of the majority supported idea, thereby supporting the social norm. This creates a discrepancy between private and expressed opinion. This study explores the impact of temporary relationships on opinion diffusion processes and opinion dynamics under various scenarios. After observing the effect of different character types on agent behaviors, we examined whether gradually adding temporary links with the inclusion of extremists would make a difference. While temporary links produced similar results to permanent links by the end of the process, the process itself was found to be different. Temporary links increase the number of individuals interacted with in society, helping people converge to the social average opinion.