Özel gereksinimli çocuğu olan ve olmayan ailelerin psikolojik iyi olma düzeylerinin mizaç tipi ve kişilik değişkenleriyle ilişkisi
The Relationship between psychological well-being levels of families with and without children with special needs and temperament type and personality variables
- Tez No: 911742
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PALANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada, özel gereksinimli çocuğu olan ve olmayan ailelerin psikolojik iyi olma düzeylerinin mizaç tipi ve kişilik değişkenleriyle ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Tarama modelinde yapılan araştırmanın örneklemini gönüllü özel gereksinimli çocuğu olan ve olmayan 300 ebeveyn oluşturmaktadır. Veriler çevrimiçi ortamda toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Duygu Düzenleme Anketi, PERMA Çok Boyutlu İyi Oluş Ölçeği, Psikolojik Esneklik Ölçeği, Psikolojik Sağlamlığı Değerlendirme Ölçeği ve Kısa Mizaç Ölçeği ölçekleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; özel gereksinimli çocuğu olan ve olmayan ailelerin psikolojik iyi olma düzeylerinin cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Ayrıca özel gereksinimli çocuğu olan ve olmayan ailelerin psikolojik iyi olma düzeylerinin eş desteği değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Bunun yanı sıra özel gereksinimli çocuğu olan ve olmayan ailelerin psikolojik iyi olma düzeylerinin çocukların özel gereksinim türü değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Son olarak özel gereksinimli çocuğu olan ve olmayan ailelerin psikolojik iyi olma düzeylerinin mizaç tipi değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between the psychological well-being levels of families with and without children with special needs and temperament type and personality variables. It was aimed to examine the relationship between levels and temperament type and personality variables. The sample of the research conducted in the survey model consists of 300 volunteer parents with and without children with special needs. Data was collected online. Demographic Information Form, Emotion Regulation Questionnaire, PERMA Multidimensional Well-Being Scale, Psychological Flexibility Scale, Psychological Resilience Evaluation Scale and Brief Temperament Scale scales were used as data collection tools. According to the research results; The psychological well-being levels of families with and without children with special needs do not show a significant difference according to the gender variable. In addition, it was observed that the psychological well-being levels of families with and without children with special needs showed a statistically significant difference according to the spousal support variable. In addition, it was observed that the psychological well-being levels of families with and without children with special needs showed statistically significant differences according to the type of disability of the children. Finally, it was observed that the psychological well-being levels of families with and without children with special needs showed a statistically significant difference according to the temperament type variable.