Tenis oyuncularına uygulanan elastik bant egzersizlerinin performans üzerine etkisi
Effect of elastic band exercises applied to tennis players on performance
  1. Tez No: 911798
  2. Yazar: FEYZA KARAHANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ABANOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma tenis oyuncularına yönelik uygulanan elastik bant egzersizlerinin performans üzerine etkilerini belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırma evrenini Çanakkale ili merkez ilçesinde tenis branşında faaliyet gösteren Merkez ve ACE kulüplerinde eğitim gören 14-16 yaş aralığındaki katılımcılar, örneklemini ise 12 deney ve 12 kontrol grubu olmak üzere toplamda 24 katılımcı oluşturmaktadır. Deney grubu katılımcılarına kulüp antrenmanları haricinde 8 hafta, haftada 2 gün 30-45 dakika aralığında elastik bant egzersizleri uygulanmış olup, kontrol grubu ise sadece kulüp antrenmanlarına katılım sağlamıştır. Deney ve kontrol grubu katılımcılarının egzersiz uygulamaları öncesi ön test ve egzersizler tamamlandıktan sonra son test olarak forehand-backhand vuruş hızı, isabet oranı ve pençe kuvveti ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to determine the effects of elastic band exercises on the performance of tennis players. The population of the study consisted of participants between the ages of 14-16 years who were studying in the Central and ACE clubs operating in the tennis branch in the central district of Çanakkale province, and the sample consisted of a total of 24 participants, 12 experimental and 12 control groups. The experimental group participants practiced elastic band exercises for 8 weeks, 2 days a week for 30-45 minutes, and the control group only participated in club trainings. Forehand-backhand hitting speed, hitting rate and claw strength measurements were made as pre-test before the experimental and control group participants' exercise practices and post-test after the exercises were completed.