Onkoloji hastalarında E-sağlık okuryazarlığı ve kanser gereksinimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of E- health li̇teracy and cancer requirements in oncology pati̇ens
  1. Tez No: 912179
  2. Yazar: BÜŞRA NUR GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA BAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, İç Hastalıkları, Nursing, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu araştırma onkoloji hastalarının e-sağlık okuryazarlık durumlarını ve kanser gereksinimlerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Bu araştırma Erzurum Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Ayaktan Kemoterapi Merkezi'nde, araştırmaya dâhil edilme kriterlerine uyan 364 hasta ile yürütülmüştür. Araştırma verileri 01.09.2023-01.05.2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu, E-Sağlık Okuryazarlık Ölçeği ve Kanser Gereksinimleri Ölçeği Kısa Formu”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde parametrik testler, t-testi, tek yönlü varyans analizi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların %53.6'sı kadın, %77.5'i evli, %38.7'si lise mezunu, %38'i ev hanımı ve %72'si il merkezinde yaşamaktadır. Katılımcıların %62.4'nün herhangi bir kronik hastalığı olmadığı, %25.5'inin gastrointestinal kanser tanısı aldığı, %77.5'inin tanı süresinin 1-10 yıl arasında olduğu ve %58.5'inin hastalığıyla ilgili internetten araştırma yaptığı belirlenmiştir. Kanser Gereksinimleri Ölçeği'nden alınan ortalama puanlar;“psikolojik”alt boyutunda 39.01±13.07,“kişiler arası iletişim”alt boyutunda 42.08±14.36“sağlık bilgisi”alt boyutunda 38.24±14.06,“hasta bakımı ve destek”alt boyutunda 34.65 ±13.23,“fiziksel ve günlük yaşam”alt boyutunda 33.79±13.47 ve ölçeğin toplamında 38.48±11.10 olarak bulunmuştur. E-Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği ortalama puanı ise 2.95±1.11 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to evaluate the e-health literacy status and the cancer needs of the oncology patients. Materials and Methods: This research was conducted in Erzurum Atatürk University Research Hospital Out-patient Chemotherapy Center with 364 patients who met the inclusion criteria. The data of the research was collected between the dates of 01.09.2023 and 01.05.2024.“Personal Information Form, E-Health Literacy Scale and Cancer Needs Scale Short Form”were used while collecting the data. Parametric tests, t-test, one-way analysis of variance and Pearson correlation analysis were used to evaluate the data. Results: 53.6% of the participants are women, 77.5% of the participants are married, 38.7% of the participants are high school graduates, 38% of the participants are housewives and 72% of the participants live in the city center. It was determined that 62.4% of the participants did not have any chronic diseases, 25.5% were diagnosed with gastrointestinal cancer, 77.5% had a diagnosis period between 1 and10 years, and 58.5% of the participants did research on their disease on the internet. Mean scores from the Cancer Needs Scale; 39.01±13.07 in the“psychological”sub-dimension, 42.08±14.36 in the“interpersonal communication”sub-dimension, 38.24±14.06 in the“health information”sub-dimension, 34.65±13.23 in the“patient care and support”sub-dimension, and 33.79±13.47 in the“physical and daily life”sub-dimension, and the total of the scale was 38.48±11.10. The mean score of the E-Health Literacy Scale was determined as 2.95±1.11.