Elektif sezaryen vakalarında cerrahi korku düzeyinin doğum sonu ağrı ve emzirmeye etkisi
The impact of surgical fear levels on postpartum pain and breastfeeding in elective cesarean sections
  1. Tez No: 912185
  2. Yazar: SULTAN YUMLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA DEMET ÜST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu araştırma, elektif sezaryen geçirecek kadınlardaki cerrahi korku düzeyinin doğum sonu algıladıkları ağrı ve emzirme başarısına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte olan bu araştırma 06 Temmuz 2023-27 Aralık 2024 tarihleri arasında Ankara'da bulunan bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesinde yapılmıştır. Araştırmaya 350 gebe dahil edilmiş olup, veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Cerrahi Korku Ölçeği, Visual Analog Skala ve LATCH Emzirme ve Tanılama Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, bağımsız gruplarda t testi, pearson ve spearman korelasyon ile tekli regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 27.89±4.27, ortalama evlilik süresi 5.94±4.22 yıl, ortalama çocuk sayısı 1.25±0.89'dur. Katılımcıların %91.4'ünün önceki doğumunda herhangi bir sorun yaşamadığı, %64'ünün şu anki gebeliğinin planlı olduğu saptanmıştır. Katılımcılar Cerrahi Korku Ölçeğinden ortalama 36.47±15.80 puan almış olup, doğum sonu 2. saatte Visual Analog Skala puanı 9.46±0.84, LATCH Emzirme ve Tanılama Aracı puanı ise ortalama 6.69±1.52 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to investigate the impact of surgical anxiety levels in women undergoing elective cesarean sections on their perceived post-delivery pain and breastfeeding success. Materials and Methods: This descriptive and cross-sectional study was conducted between July 6, 2023, and December 27, 2024, at a Women's Health and Obstetrics Hospital in Ankara. A total of 350 pregnant women participated in the study, and data were collected through face-to-face interviews. The data collection tools included a Personal Information Form, Surgical Fear Scale, Visual Analog Scale, and LATCH Breastfeeding and Diagnosis Scale. Data analysis was performed using frequency, percentage, mean, standard deviation, independent samples t-test, Pearson and Spearman correlation, and simple regression analysis. Results: The average age of the participants was 27.89±4.27 years, the average marriage duration was 5.94±4.22 years, and the average number of children was 1.25±0.89. It was found that 91.4% of the participants had no issues during their previous delivery, and 64% of the pregnancies were planned. Participants scored an average of 36.47±15.80 points on the Surgical Fear Scale. Postpartum pain at the second hour was measured as 9.46±0.84 on the Visual Analog Scale, while the average LATCH Breastfeeding and Diagnosis Scale score was 6.69±1.52.