Mide adenokarsinomlarında, maspin immün ekspresyonunun histomorfolojik bulgular ve prognostik parametreler ile ilişkisi
The correlation between immunohistochemical expression of maspin and histomorphological and prognostic parameters in gastric adenocarcinomas
- Tez No: 912199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA MARKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Mide adenokarsinomları, en yaygın kansere bağlı ölüm nedenlerinden birisidir. Erken tanı ve tedavide önemli ilerlemelere rağmen sağkalım oranı düşüktür. Aynı evredeki hastaların tedavi yanıtı ve prognozu farklı olabilmektedir. Bu durum, yeni prognostik ve prediktif belirteçlere ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Tümör süpresör protein olan maspin ve tümör mikroçevresinin prognostik ve prediktif rolü hakkında çalışmalar umut vadetmektedir. Çalışmamız, maspinin mide adenokarsinomlarındaki ekspresyonu ve ekspresyon paternlerini değerlendirmeyi ve tümör mikroçevresini ifade eden tümör stroma oranı (TSO) tümör infiltre eden lenfositler (TİL) ve tümör tomurcuklanması (TT) gibi histomorfolojik belirteçler ile karşılaştırarak prognostik rolünü kapsamlı bir şekilde ele almayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 259 mide adenokarsinom vakasının DSÖ 2019 sınıflandırmasına göre pTNM evreleri ve histolojik tipleri belirlendi. İmmünohistokimyasal yöntemlerle maspin ekspresyonu yaygınlık, şiddet ve subsellüler lokalizasyonu dikkate alınarak değerlendirildi. Tümörün yüzeyi ile en derin invazyon alanı arasındaki maspin ekspresyon şiddeti karşılaştırıldı. H&E boyalı preparatlarda TSO, TİL ve TT değerlendirildi. Bulgular: 11 (%4,24) vaka maspin negatif, 248 (%95,76) vaka maspin pozitifti. Maspin boyanma yaygınlığı ve şiddeti arttıkça tümör invazyon derinliğinde artış izlendi. Nükleer ekspresyon diffüz tipte, sitoplazmik ekspresyon intestinal tipte, mikst ekspresyon müsinöz tipte daha sıktı. Maspin ile TSO, TİL ve TT arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki izlenmedi. Yüksek TSO; ileri evre, artmış invazyon derinliği, EVI varlığı, LVI varlığı ve PNI varlığı ile ilişkili bulundu. TSO arttıkça, TT artarken TİL oranı azaldı. Tümör mikroçevre skoru arttıkça LVI ve PNI görülme sıklığı arttı. c-erbB-2 pozitifliği kötü prognostik faktörler ile, dMMR ise iyi prognostik farktörler ile ilişkili bulundu. Genel sağkalım ile ilişkili prognostik bir belirteç saptanmadı. Sonuçlar: Bulgularımız maspin ekspresyon artışının kötü prognoz ile ilişkili olduğunu desteklemektedir. Tümör heterojenitesinden etkilenmeyen TSO, TT ve TİL'den daha güçlü prognostik faktör olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Gastric adenocarcinomas are one of the most common causes of cancer-related deaths. Although there have been notable improvements in early diagnosis and treatment modalities, the survival rate is still low. The treatment response and prognosis of patients at the same stage can vary. This situation indicates that new prognostic and predictive markers are need. Studies on the prognostic and predictive roles of the tumor suppressor protein maspin and the tumor microenvironment are promising. We aim to research the prognostic role of maspin in gastric adenocarcinomas by evaluating its expression and expression patterns in tumor tissue and comparing them with histomorphological features such as tumor stroma ratio (TSR), tumor-infiltrating lymphocytes (TILs), and tumor budding (TB) that represent the tumor microenvironment. Materials and Methods: The 259 gastric adenocarcinoma cases were classified for pTNM stages and histological types according to the WHO 2019 classification. Maspin expression was evaluated using immunohistochemical methods, taking into account a percentage of stained cells, intensity, and subcellular localization. The intensity of maspin expression between the surface of the tumor and the deepest area of invasion was compared. TSR, TILs, and TB were evaluated in H&E stained preparations. Results: 11 (4.24%) cases were maspin negative, and 248 (95.76%) cases were maspin positive. As the percentage of stained cells and intensity of maspin staining were correlated with greater tumor invasion depth. Nuclear expression was predominated in the diffuse type, as cytoplasmic expression in the intestinal type, and mixed expression in the mucinous type. A statistically significant association was not established between maspin and TSR, TILs, and TB. High TSR was correlated with advanced stage, greater invasion depth, and the presence of EVI, LVI, and PNI. In cases with a high TSR, a high TB score was observed while a low TILs ratio was noted. A higher tumor microenvironment score was associated with a higher frequency of LVI and PNI. There was a correlation between c-erbB2 positivity and poor prognostic factors, whereas dMMR was associated with favorable prognostic factors. Overall survival rates was not affected by the prognostic markers that we examined. Conclusions: Our findings support that increased maspin expression is associated with poor prognosis. TSR which is not affected by tumor heterogeneity, may be a stronger prognostic factor than TB and TILs.