Çift lümenli endobronşiyal tüp(ÇLT) ile entübe edilen elektif göğüs cerrahisi vakalarında zor emtübasyon skor ve parametrelerinin çlt ile entübasyon zorluğunu öngörmedeki yerinin belirlenmesi
Determining the role of difficult intubation scores and parameters in predicting the difficulty of intubation with double-lumen endobronchial tubes (DLT) in elective thoracic surgery cases
- Tez No: 912200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP TUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Göğüs cerrahisi vakalarında tek akciğer ventilasyonu (TAV) sağlamak için kullanılan çift lümenli tüpler (ÇLT) ile entübasyon sahip oldukları geniş çap, uzun boy, kıvrımlı ve sert yapıları nedeniyle tek lümenli tüplere göre daha zordur. Zor havayolunun tanınması ve buna uygun hazırlık yapılabilmesi hayati öneme sahiptir. Çalışmamızda ÇLT ile zor entübasyonu öngörmede; tek lümenli tüp ile entübasyonda zorluğu değerlendiren parametre ve skorlamaların korelasyonu ve geçerliliğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu tek merkezli prospektif, gözlemsel çalışma Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etik Kurulu'nun 11.10.2023 tarihli, 2012-KAEK- 15/2822 sayılı kararı ile etik kurul onayı alındıktan sonra, Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Ameliyathane 'sinde yapılmıştır. Ameliyattan bir gün önce elektif göğüs cerrahisi operasyonu geçirecek hastalar değerlendirildi. Bu hastaların demografik verileri sorgulandı. Zor entübasyon riskini değerlendirmek ve öngörebilmek için vücut kitle indeksi (VKİ), sternomental mesafe (SMM), tiromental mesafe (TMM), tiromental yükseklik (TMY), interinsizör mesafe (İM), çene subluksasyonu, baş boyun hareketi, büyük ön diş varlığı, üst dudak ısırma testi (ÜDIT), normal duruş ve ekstansiyon hiyomental mesafeleri (HMM), boyun çevresi, boyun çevresi/TMM, boy/TMM, ekstansiyon/normal duruş HMM oranı, Mallampati sınıflandırması (MS), Cormack Lehane skorlaması (CLS) ve Wilson Risk skoru(WRS) değerlendirilerek kayıt altına alındı. Operasyona alınan hastaların Entübasyon Zorluk Skalası (EZS), operasyon sırasında ve sonrasında 24 saat içinde komplikasyonlar kayıt altına alındı. Kayıt altına alınan parametre ve skorlar EZS' ye göre kolay ve zor olarak gruplandırılarak karşılaştırma yapıldı ve zorluk beklentisi ile uyumu ve korelasyonuna bakıldı. Bulgular: 200 hasta çalışmaya dahil edildi. Demografik özelliklerin kolay ve zor entübasyon grupları arasındaki dağılımına bakıldığında, cinsiyet, yaş, VKİ, Diabetes Mellitus, Obstrüktif Sleep Apne Sendromu (OSAS) dağılımında iki grup arasında anlamlı farklılık görülmedi (p>0.05). WRS>2'ye göre hastaların %25.5 (n:51)'inde zor entübasyon beklentisi mevcuttu. EZS>5'e göre entübasyonu zor hasta oranı %18 (n:36) olarak bulundu. Kolay veya zor entübasyon beklentisinin gerçek zorluk/kolaylık ile uyumu %73.5 (n:147) olarak bulundu. CLS ve MS'nin EZS ile korelasyonu yapıldığında sınıflamanın derecesi arttıkça entübasyon zorluk riskinin arttığı görüldü (CLS için etki gücü:0.458, p=0.001) (MS için etki gücü 0.227 p=0.016). ÜDIT ise skor artışının entübasyon riski ile bir korelasyonu görülmedi (p>0.05). Hastalar EZS' ye göre kolay ve zor olarak gruplandırıldığında; SMM, TMM, İM, boy/TMM 10 oranı ve WRS açısından iki grup arasında anlamlı farklılık bulundu (p0.05). Komplikasyonlar değerlendirildiğinde, hipertansiyon en sık izlenilen durumdu ve tüm hastaların %29.5'inde (n=59) görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective:Intubation with double-lumen tubes (DLTs), used for providing one-lung ventilation (OLV) in thoracic surgery cases, is more challenging compared to single-lumen tubes due to their wider diameter, longer length, curved, and rigid structure. Recognizing difficult airways and preparing accordingly is of vital importance. Our study aimed to investigate the correlation and validity of parameters and scoring systems used to assess intubation difficulty with single-lumen tubes in predicting difficult intubation with DLTs. Materials and Methods:This single-center prospective observational study was conducted in the Thoracic Surgery Operating Room of Ankara Atatürk Sanatorium Training and Research Hospital, following ethical approval from the hospital's ethics committee (Decision No.2012- KAEK-15/2822, dated 11.10.2023). Patients scheduled for elective thoracic surgery were assessed one day before surgery. Their demographic data were collected, and parameters such as body mass index (BMI), sternomental distance (SMD), thyromental distance (TMD), thyromental height (TMH), inter- incisor distance (IID), jaw subluxation, head and neck movement, presence of prominent upper teeth, upper lip bite test (ULBT), hyomental distance (HMD) in neutral and extended positions, neck circumference, neck circumference/TMD, height/TMD, extension/neutral HMD ratio, Mallampati classification (MC), Cormack-Lehane score (CLS), and Wilson Risk Score (WRS) were recorded to evaluate and predict the risk of difficult intubation. Patients' Intubation Difficulty Scale (IDS) scores, as well as any intraoperative and postoperative complications within 24 hours, were recorded. Parameters and scores were grouped into easy and difficult categories based on IDS, and correlations with the expectation of difficulty were examined. Results: 200 patients were included in the study. When comparing the distribution of demographic characteristics between the easy and difficult intubation groups, no significant differences were found in gender, age, BMI, diabetes mellitus, or obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) (p>0.05). According to WRS >2, 25.5% (n=51) of patients were expected to have difficult intubation. The rate of difficult intubation based on IDS >5 was found to be 18% (n=36). The alignment between the expectation of easy or difficult intubation and actual difficulty/ease was found to be 73.5% (n=147). Correlation analysis between CLS, MC, and IDS showed that the risk of intubation difficulty increased with higher classification grades (effect size for CLS: 0.458, p=0.001; effect size for MC: 0.227, p=0.016). ULBT scores did 12 not correlate with intubation difficulty (p>0.05). Significant differences were found between the easy and difficult groups based on SMD, TMD, IID, height/TMD ratio, and WRS (p0.05). Among complications, hypertension was the most common, observed in 29.5% (n=59) of all patients.