Acil servise 65 yaş ve üzeri göğüs ağrısı veya eşdeğer semptomlarla başvuran hastalarda 12 derivasyonlu elektrokardiyogram değişikliklerinin incelenmesi
Investigation of 12-lead electrocardiogram changes in patients 65 years and older presenting to the emergency department with chest pain or equivalent symptoms
  1. Tez No: 912354
  2. Yazar: FATMA TALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç:65 yaş ve üzerindeki acil servise göğüs ağrısı ve eşdeğerliği semptomu ile başvuran kadın ve erkek hastaların başvurudan sonraki ilk 10 dk içerisinde çekilen 12 derivasyonlu EKG'sinin değerlendirildi. Geniş bir veri tabanı oluşturarak başvuru EKG'ın tanısal değerliliğini incelemesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem:Çalışma prospektif olarak yürütülmüştür.Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Fakültesi acil servise göğüs ağrısı ve/veya eşe değerliği semptomları ile başvuran 728 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya 65 yaş ve üzeri kadın ve erkek hastalar dahil edilmiş, başvuru anından sonraki ilk 10 dk içerisinde çekilen 12 derviasyonlu EKG'leri acil tıp anabilimdalındaki eğitim süresinin 3 yılından daha fazlasını tamamlayan hekimler tarafından yorumlanmıştır. Çalışmamızda istatistik analizler ve veriler için SPSS 27.0 programı (IBM Inc, Chicago, IL, USA) kullanılmıştır. Kategorik veriler yüzde (%) ve frekans (N), nicel veriler ise dağılım şeklinde göre ifade edildi. Nicel parametrelerin normallik özellikleri histogram analizleri, basıklık ve çarpıklık verileri, Kolmogrov-Smirnov analizleri ve Q-q plot grafikleri dikkate alınarak irdelendi. Nicel veriler normal dağılım paterni sergilemediğinden medyan (ortanca), minimum ve maksimum (IQR: Interquartile range olarak [çeyrekler dilimi]) şeklinde ifade edildi. İki grup (bağımsız) arasındaki kıyaslamalar için Mann-Witney U testi kullanıldı. Bağımlı değişkenler arasındaki ilişkiler Wilcoxon analizi ile incelendi. Kategorik parametrelerin kıyaslanmasında Pearson ki-kare veya Fisher's exact testleri kullanıldı. Mortalite üzerindeki prognostik faktörleri ve etki durumları için için Lojistik Regresyon analizi kullanıldı. Nicel parametrelerin korelasyon ilişkileri için Spearman korelasyon analizleriyle değerlendirildi. Boxplot, histogram ve ısı haritaları ile özetleme yapıldı. Tip-1 hata (α) %5 ve p anlamlılık düzeyi
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the initial 12-lead electrocardiograms (EKGs) obtained within 10 minutes of presentation in male and female patients aged 65 and over presenting to the emergency department with chest pain or equivalent symptoms. The study aimed to establish a comprehensive database to assess the diagnostic validity of the initial EKG at presentation. Materials and Methods: The study was conducted prospectively at the Emergency Department of Selçuk University Faculty of Medicine, including 728 patients presenting with chest pain and/or equivalent symptoms. Only patients aged 65 and over were included, and their 12-lead EKGs obtained within the first 10 minutes of presentation were interpreted by emergency medicine specialists with more than 3 years of training in the field. Statistical analyses were performed using SPSS 27.0 (IBM Inc, Chicago, IL, USA). Categorical data were expressed as percentages (%) and frequencies (N), while quantitative data were presented as median (interquartile range [IQR], minimum-maximum). Non-normal distribution of quantitative parameters was confirmed by histogram analysis, skewness and kurtosis statistics, Kolmogorov-Smirnov tests, and Q-Q plots. Mann-Witney U test was used for comparisons between independent groups, Wilcoxon signed-rank test for dependent variables, and Pearson chi-square or Fisher's exact tests for categorical variables. Logistic regression analysis was employed to assess prognostic factors and their impact on mortality. Spearman correlation analyses were used to evaluate correlations among quantitative parameters. Boxplots, histograms, and heatmaps were used for data visualization. A significance level of p < 0.05 was considered statistically significant. Results: The most frequent condition among included patients was stable angina pectoris, observed in 18.4% (n=134) of cases. The most common complaints at admission were chest pain (60.9%) followed by dyspnea (44.4%). Normal sinus rhythm (NSR) was the predominant rhythm observed (56.32%, n=410), with atrial fibrillation being the second most frequent (n=123), showing significant gender-dependent differences. Conclusion: This study underscores the diagnostic value of EKG in acute settings and contributes to a substantial database. Limitations include the study's age threshold and its single-center design, necessitating broader, multicenter studies for more generalized conclusions.