Çocuklarda peripapiller hiperreflektif ovoid kitle benzeri yapıların optik koherens tomografi anjiografi bulguları ve optik diskdruzeni ile karşılaştırılması
Optical coherence tomography angiography findings ofperipapillary hyperreflective ovoid mass-like structures in children and their comparison with optic disc drusen
- Tez No: 912430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN TUBA KAPLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Peripapiller hiperreflektif ovoid kitle benzeri yapıları (PHOKY) ve optik disk druzeni (ODD) olan hastaların peripapiller vasküler yapılarını ve görme alanı değişikliklerini optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) ve görme alanı testi ile değerlendirmek. Materyal ve Metod: Çalışmamızda Ocak 2020 – Haziran 2024 tarihleri arasında ODD ve PHOKY tanısı alan hastaların ve benzer yaş grubundaki sağlıklı bireylerin dosya ve görüntüleri geriye dönük incelendi. Yaşı 7-18 aralığı dışında kalan hastalar, silindirik kırma kusuru ±2.50 dioptriden fazla olan ve ek oftalmolojik hastalığı olan gözler çalışma dışı bırakıldı. Optik koherens tomografi (OKT) ile peripapiller retina sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlıkları; OKTA ile peripapiller yüzeyel kapiller pleksus (YKP), derin kapiller pleksus (DKP) ve koryokapillarisdeki (KK) ortalama ve dört kadrandaki damar yoğunlukları; görme alanı testi (30:2) ile ortalama deviasyon (mean deviation, MD), patern standart deviasyon (PSD) ve görme alan indeksi (visual field index, VFİ) değerleri kaydedildi. PHOKY , ODD ve kontrol grubunun verileri karşılaştırıldı. Veriler SPSS 27.0 programı ile değerlendirildi. Bulgular: Otuz ODD tanılı hastanın 60 gözü, 31 PHOKY hastasının 62 gözü ve sağlıklı 30 hastanın 60 gözü çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The aim of this study is to evaluate the vascular structures and visual field changes in patients with peripapillary hyperreflective ovoid mass-like structures (PHOMS) and optic disc drusen (ODD) using optical coherence tomography angiography (OCTA) and visual field testing. Materials and Methods: In this study, the files and images of patients diagnosed with ODD and PHOMS and healthy individuals of similar age groups between January 2020 and June 2024 were retrospectively reviewed. Patients outside the 7-18 age range, those with a cylindrical refractive error greater than ±2.50 diopters, and eyes with additional ophthalmological diseases were excluded. Retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness was measured using optical coherence tomography (OCT). Peripapillary superficial capillary plexus (SCP), deep capillary plexus (DCP), and choriocapillaris (CC) vessel densities were assessed using OCTA in the average and four quadrants. Visual field test results (30:2) included mean deviation (MD), pattern standard deviation (PSD), and visual field index (VFI). The data from PHOMS, ODD, and control groups were compared and analyzed using SPSS 27.0. Results: The study included 60 eyes of 30 patients with ODD, 62 eyes of 31 patients with PHOMS, and 60 eyes of 30 healthy individuals.