Apikal prolapsus nedeniyle vajinal uterosakral lıgaman süspansiyonu yapılan hastaların postoperatıf sonuçlarının incelenmesi
Investigation of postoperative results of patients who undergone vaginal uterosacral ligament suspension due to apical prolapse
- Tez No: 912437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE MAT, DR. PINAR BİROL İLTER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Pelvik organ prolapsusu (POP), yaş ve doğum sayısı artışıyla daha fazla karşılaştığımız yaşam kalitesini bozan bir durumdur. Uterosakral ligaman süspansiyonu (USLS) sıklıkla vajinal yoldan yapılan POP tedavisindeki doğal doku cerrahilerinden biridir. Bu çalışmadaki amacımız, vajinal USLS yapılan hastaların orta dönem anatomik ve subjektif sonuçlarınının analiz edilmesidir. Gereç Ve Yöntem: Çalışmamıza 1 Ocak 2021 – 1 Eylül 2022 tarihleri arasında apikal prolapsus nedeniyle vajinal histerektomi ile USLS yapılan 54 hasta dahil edildi. Postoperatif son kontrolleri 1 Ağustos - 1 Ekim 2024 tarihlerinde gerçekleştirildi. Hastaların muyaneneleri yapıldı ve anket paketi uygulandı. Apikal nüks, POP-Q C noktası için -1 cm'nin altındaki ölçümlerde tanımlandı. Genel başarı ise herhangi bir kompartmanda evre 2 ve üstü POP olmaması ve sarkmanın cerrahi/pesser kullanımı yoluyla yeniden tedavisi edilmemiş olması olarak belirlendi. Bulgular: Çalışmamızda vajinal USLS'nin 28 aylık orta dönem takiplerinde apikal kompartmanda başarısı %92 iken tüm kompartmanlardaki total başarısı ise %83 tespit edilmiştir. POP-Q C noktasındaki iyileşme 6.7 cm iken Ba noktasındaki iyileşme 2 cm, Bp noktasındaki iyileşme ise 0.6 cm'dir.
Özet (Çeviri)
Objective: Pelvic organ prolapse (POP) is a condition that disrupts the quality of life, which we encounter more frequently with increasing age and number of births. Uterosacral ligament suspension (USLS) is one of the native tissue repair surgeries frequently performed vaginally for the treatment of POP. The aim of this study is to analyze the mid-term anatomical and subjective outcomes of patients who underwent vaginal USLS. Materials and Methods: Our study included 54 patients who underwent vaginal hysterectomy with USLS due to apical prolapse between January 1, 2021, and September 1, 2022. The postoperative final evaluations were conducted between August 1 and October 1, 2024. The patients' examinations were conducted, and a questionnaire package was administered. Apical recurrence was defined as measurements below -1 cm for the POP-Q point C. Overall success was defined as the absence of stage 2 or higher POP in any compartment and the absence of retreatment of prolapse through surgical/pessary use. Results: In our study, the success rate of vaginal USLS in the apical compartment was 92% during the 28-month mid-term follow-up, while the overall success rate in all compartments was found to be 83%. The improvement at the POPQ point C was 6.7 cm, while the improvement at point Ba was 2 cm, and the improvement at point Bp was 0.6 cm.