Yoksulluğun ve gelir eşitsizliğinin iç göçe etkileri: Türkiye üzerine bir analiz
The Effects of poverty and income inequality on internal migration: An Analysis on Türkiye
  1. Tez No: 912588
  2. Yazar: TUĞBA ÖNER ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. MURAT CAN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tarih boyunca insanlar en başta temel ihtiyaçlarını karşılamak ve daha iyi yaşam koşulları için göç etmişlerdir. Bu hareket göç olgusunu oluştururken kırdan kente, kentten kente ve kentten kıra şeklinde kendini gösterir. Bireylerin göç kararında en başta güvenlik daha sonra da ekonomik etkenlerin etkili olduğu görülmektedir. Bireyler yaşamlarını insan onuruna yakışır şekilde sürdürebilmeleri için gelir elde ederler. Sanayi ve teknolojinin de gelişmesiyle bireylere daha iyi kazanç kapıları açılmıştır. Bir yandan yaşam koşulları iyileşirken diğer yandan bu koşullara erişemeyenlerin sayısı gün geçtikçe artmıştır. Bu çalışmada bireylerin sosyal, kültürel ve bireysel davranışları dışında kalan ekonomik etkenler dikkate alınmıştır. Bu çalışmada yoksulluk ve gelir eşitsizliğinin iç göçe etkisi, Türkiye düzey-2 bölgeleri için 2014-2022 yıllarına ait veriler kullanılarak panel veri analizi yöntemiyle incelenmiştir. Bağımlı değişken olarak söz konusu bölgelerdeki kentten kente göç verileri kullanılmıştır. Bağımsız değişken olarak; GSYH, nüfus, işsizlik oranı, eşdeğer hanehalkı fert geliri gini katsayısı ve yoksulluk oranı verileri kullanılmıştır. Her bir bölgeden ayrı ayrı diğer bölgelere göç hareketleri altı farklı modelde yorumlanmıştır. Çalışılan dönem, bölge ve kullanılan değişkenler açısından literatüre katkı sağlamayı amaçlayan bu çalışma neticesinde bölgeler arasındaki mesafenin bireylerin kentten kente göç kararını olumsuz etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada elde edilen bir diğer sonuca göre GSYH' nin artması göç veren bölge için göçü olumsuz etkilerken göç alan bölgenin GSYH' nin artması göçü olumlu etkilemektedir. Öte yandan yoksulluk göç veren bölge için anlam ifade etmezken göç alan bölgedeki yoksulluğun artması göçü olumsuz etkilemektedir. İşsizlik oranlarındaki artış göç üzerinde olumsuz, nüfusun artması ise göç üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Son olarak eş değer hanehalkı fert gelirinin gini katsayısının göç alan bölge için göçü olumlu etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, people have migrated primarily to meet their basic needs and for better living conditions. This movement constitutes the phenomenon of migration and manifests itself in the form of rural to urban, urban to urban and urban to rural areas. It is seen that security and then economic factors are effective in the migration decision of individuals. Individuals earn income in order to continue their lives in a manner befitting human dignity. With the development of industry and technology, better earning opportunities have been opened to individuals. While living conditions have improved on the one hand, the number of those who cannot reach these conditions has increased day by day. In this study, economic factors other than the social, cultural and individual behaviors of individuals have been taken into consideration. In this study, the effects of poverty and income inequality on internal migration were examined using panel data analysis method using data from 2014-2022 for the Level-2 regions of Turkey. The dependent variable was urban-to-urban migration data in the regions in question. The independent variables were GDP, population, unemployment rate, equivalent household individual income Gini coefficient and poverty rate data. Migration movements from each region to other regions were interpreted separately in six different models. As a result of this study, which aims to contribute to the literature in terms of the period, region and variables used, it was concluded that the distance between regions negatively affects the decision of individuals to migrate from city to city. According to another result obtained in the study, while the increase in GDP negatively affects migration for the region that sends migrants, the increase in GDP of the region that receives migrants positively affects migration. On the other hand, poverty does not mean anything for the region that sends migrants, while the increase in poverty in the region that receives migrants negatively affects migration. The increase in unemployment rates has a negative effect on migration, while the increase in population has a positive effect on migration. Finally, it was concluded that the Gini coefficient of the equivalent household individual income positively affects migration for the migrant-receiving region.