Subjektif tinnitus tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of ozone therapy in the treatment of subjective tinnitus
- Tez No: 912631
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKTAN, DOÇ. DR. ZÜLKÜF KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç; Bu çalışma ile tinnitus tedavisinde kullanılan Ozon tedavinin etkinliğinin belirlenmesi ve tinnitus tedavi algoritmasına katkı yapılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot; Çalışma için Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan 06.07.2023 tarihi ve toplantı sayısı:5 karara no:45 sayılı kararı ile onay alınmıştır. Prospektif tanımlayıcı bir çalışmadır. Bu çalışmada Atatürk üniversitesi araştırma hastanesi kulak, burun, boğaz hastalıkları Kliniği'ne kronik subjektif tinnitus şikayetiyle başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 30 hasta dahil edilmiştir. Tüm hastaların kulak burun boğaz muayenesi ve laboratuvar testleri (tam kan sayımı, tiroid fonksiyon testleri, biyokimyasal parametreler), saf ses odyometrileri değerlendirilmiştir. Bulgular; Anket skorlarının zamana göre değişimi istatistiksel olarak anlamlı saptanmıştır (p=0,042). Başlangıçta ortalama 63,3725,62 (medyan:67), 4. Haftada 48,6724,46 (medyan: 48), 5. Hafta 4727,57 (medyan: 43) olarak saptanmıştır (Tablo 6). Sonuçlar; Ozon terapisi, subjektif tinnitus semptomlarını önemli ölçüde azaltmıştır. Tedavi boyunca anket skorlarında istatistiksel olarak anlamlı bir iyileşme gözlenmiştir. Ozon terapisi, kısa vadede subjektif tinnitus tedavisinde etkili bir yöntem olabilir, tedavi sürecinde belirgin iyileşmeler kaydedilmiş ve hastaların yaşam kalitesinde gözle görülür bir iyileşme sağlanmıştır. Sonuçlar, literatürdeki diğer çalışmalarla uyumludur, ancak tedavinin etkinliğini ve uzun vadeli etkilerini daha iyi anlamak için daha fazla randomize kontrollü çalışma gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to determine the effectiveness of ozone therapy used in tinnitus treatment and to contribute to the tinnitus treatment algorithm. Materials and Methods: Approval was obtained from the Clinical Research Ethics Committee of Atatürk University Faculty of Medicine with the decision 06.07.2023 date and number of meetings: 5 decision no: 45numbered. This is a prospective descriptive study. A total of 30 patients who presented to the ENT Clinic of Atatürk University Research Hospital with complaints of chronic subjective tinnitus and agreed to participate in the study were included. All patients underwent ENT examinations and laboratory tests (complete blood count, thyroid function tests, biochemical parameters), and pure tone audiometry evaluations. Results: The change in questionnaire scores over time was found to be statistically significant (p=0.042). The mean score at baseline was 63.37±25.62 (median: 67), at the 4th week it was 48.67±24.46 (median: 48), and at the 5th week it was 47±27.57 (median: 43) (Table 6). Conclusions: Ozone therapy significantly reduced subjective tinnitus symptoms. Statistically significant improvements were observed in questionnaire scores throughout the treatment. Ozone therapy may be an effective short-term method for treating subjective tinnitus, with notable improvements observed during the treatment process, and a visible enhancement in patients' quality of life. The results are consistent with other studies in the literature, but more randomized controlled trials are needed to better understand the effectiveness and long-term effects of the treatment.