Et tıraşlama atıklarından enzimatik hidroliz yöntemi ile farklı proses koşulları altında üretilen protein hidrolizatlarının çeşitli fonksiyonel özellikleri ve gıda toksikantları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of protein hydrolysates produced by enzymatic hydrolysis of meat trimming wastes under different process conditions in terms of various functional properties and food toxicants
  1. Tez No: 912681
  2. Yazar: ELİF EKİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Araştırmada, et tıraşlama atıklarından enzimatik hidroliz yöntemi ile farklı proses koşulları altında üretilen protein hidrolizatlarının çeşitli fonksiyonel özelliklerinin belirlenmesi ve hidrolizatların üretimi esnasında oluşabilecek gıda toksikantları açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Atıklardan farklı pH değerlerinde protein ekstraksiyonu yapılmış, protein ekstraktları alkalaz enzimi ile hidrolize edilmiş ve hidrolizatlar ultrafiltrasyon işlemine tabi tutularak protein hidrolizat fraksiyonları elde edilmiştir. Örneklerde kurumadde, ham protein, NPN-S içerikleri, hidroliz derecesi, protein verimi, toplam sülfidril miktarı, SDS-PAGE profili, antioksidan aktivite, köpürme kapasitesi ve stabilitesi, emülsiyon aktivitesi ve stabilitesi, yığın yoğunluğu, çözünürlük, su tutma kapasitesi, yağ tutma kapasitesi ve ACE inhibitör aktivitesi ile kloropropanol esterleri ve heterosiklik aromatik amin analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the determination of various functional properties of protein hydrolysates produced from meat trimming wastes by enzymatic hydrolysis method under different process conditions and the evaluation of protein hydrolysates in terms of food toxicants which can be formed during the production were aimed. Methods: Protein extraction was performed from the waste at different pH values, the protein extracts were hydrolyzed with alcalase enzyme and the hydrolysates were subjected to ultrafiltration process to obtain the protein hydrolysate fractions. Dry matter, crude protein, NPN-S content, hydrolysis degree, protein yield, total sulfhydryl amount, SDS-PAGE profile, antioxidant activity, foaming capacity and stability, emulsion activity and stability, bulk density, solubility, water holding capacity, fat retention capacity and ACE inhibitory activity as well as chloropropanol ester and heterocyclic aromatic amine analyses were performed on the samples.