الوعي التأميني التكافلي للجالية العربية المسلمة في تركيا: دراسة تقييمية تحليلية
Türkiye'de Arap Müslüman diasporasının katılım sigortaları hakkında bilinci: Analiz ve değerlendirme araştırması
  1. Tez No: 912868
  2. Yazar: ABDULLAH MOHAMMED ALI AL-YADUMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMAD GHAITH MAHAINI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Türkiye'de son yıllarda tekafül sigortasına ilgi artmıştır. Türk devleti, Türkiye'deki sigorta sektörüne katkıda bulunan bir tür sigorta modeli olarak Tekafül endüstrisini teşvik etmek için büyük çaba sarf etmektedir. Türkiye sigorta piyasasını yakından takip edenler, sigorta sektörünün son yıllardaki hızlı büyümesine dikkat çekmektedir. Türkiye'deki Arap Müslüman topluluklarının sayısındaki artışı ve onların din kültürlerinin doğasını, Türkiye'de ikamet işlemlerini tamamlamak için bazı sigorta türlerine katılımlarının zorunlu olmasını, araştırmacı bu çalışmayı yapmaya ihtiyaç duymuştur. Nitekim, bu çalışma aynı zamanda Türkiye'deki Arap Müslüman toplumunun Tekafül sigorta bilinci gerçeğine de ışık tutacaktır. Ayrıca, araştırmacı araştırmanın sonuçlarına ulaşmak için analitik yöntemin yanı sıra nicel ve nitel yöntemleri birleştiren uygulamalı betimsel yöntemi uygulamıştır. Bu tez, teorik çerçevesinde sigorta kavramı, türleri ve ürünleri ile tekafül sigortacılığı kavramı, çalışma modelleri ve büyümesinin önündeki engellerin belirlenmesini içermektedir. Aynı zamada, bu çalışmada sigorta bilinci, önemi ve yayılmasının karşılaştığı zorluklar ele alınmıştır ve Türkiye'deki sigorta piyasasına kısa bir giriş yapılmıştır. Bu tez, pratik bir bakış açısıyla, çalışmanın sonuçlarına ulaşmak için saha araştırması sonuçlarının istatistiksel analizini içermektedir. Araştırmada, Türkiye'deki Arap Müslüman toplumunun sigorta ve önemi konusundaki farkındalığının orta düzeyde, Türkiye'de ise tekafül sigortasına ilişkin farkındalığının düşük düzeyde, Tekafül sigorta şirketi seçme bilincinin orta düzeyde olduğuna dair olmak üzere bir takım sonuçlara ulaşılmıştır. Çalışmanın nihai sonucu olarak, Türkiye'deki Arap Müslüman toplumunun karşılıklı sigorta bilincinin orta düzeyde olduğunu anlaşılmıştır. Bu araştırma, Türkiye'deki Tekafül sigorta şirketlerinin Arapça reklam ve pazarlama materyalleri üretmesini önermiştir. Aynı zamanda, Arap toplumunu pazarlama ve tanıtım kampanyaları için hedef gruplara dahil etmlerini tavsiye etmiştir. Ayrıca, Türkiye'deki Arap toplumunun ihtiyaçlarına ve kültürüne uygun dayanışma ürünleri tasarlamasını önermiştir. Ayrıca, bu tez Türkiye'deki Tekafül şirketlerinin, Tekafül sigorta müşterileriyle doğrudan ilişki kurmak için kanallar ve ofisler açma ihtiyacını da tavsiye etmiştir.
Özet (Çeviri)
Interest in Takaful insurance has increased in Turkey over the past few years. The Turkish government is making significant efforts to promote the Takaful insurance business as a type of insurance model under the insurance industry in Turkey. Observers of the Turkish insurance market note the rapid growth of the insurance sector over the past years. The continuous increase of the number of members of the Arab Muslim communities in Turkey, the nature of their religious culture, and the need for participating in different types of insurance as a mandatory step to complete their residence permit procedures in Turkey prompted the researcher to conduct this study in order to find out the reality of the Takaful insurance awareness in the Arab Muslim community in Turkey. The researcher used the applied descriptive approach, which combined the quantitative and qualitative methods, as well as the analytical approach to arrive at the findings of the study. The study also looked into the issue of insurance awareness, its importance and the challenges hindering its spread. It also included an overview of the insurance market in Turkey. The empirical part of the study included a statistical analysis of the findings of the field survey to arrive at the findings of the study. The study resulted the awareness of the Arab Muslim community in Turkey about insurance and its importance is at an average level, while their awareness of Takaful insurance in Turkey was at a low level. Awareness of selecting a takaful insurance firm is also at an intermediate level. The final conclusion of the study is that the Takaful insurance awareness among the Arab Muslim community in Turkey is at an average level. The study proposes that Takaful insurance companies in Turkey produce promotional and marketing materials in Arabic, include the Arab community among its target groups for marketing and promotional campaigns, and design takaful products that suit the needs of the Arab communities in Turkey. The study also recommended that takaful companies in Turkey should open channels and offices to deal directly with Takaful insurance clients.