Narrative video journalism as a genre: The Case of +90 youtube news videos
Bir tür olarak anlatı video gazeteciliği: +90 youtube haber videoları örneği
- Tez No: 912935
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez, Türkçe konuşan izleyicilere içerik üreten +90 YouTube haber kanalına bir vaka çalışması kapsamında odaklanarak, anlatı video gazeteciliği türünü incelemektedir. Haber tüketimi özellikle genç kuşaklar arasında giderek dijital platformlara kayarken, bu çalışma, anlatı gazeteciliği türünün, izleyicilere duygusal ve zihinsel olarak hitap etmek üzere gazetecilik pratiklerini hikâye anlatma teknikleriyle nasıl harmanladığını araştırmaktadır. Araştırma, +90'ın karakter odaklı anlatılar, görsel kompozisyon ve veri gazeteciliği gibi anlatı video gazeteciliği türünün genel jenerik özelliklerini kullanarak işsizlik, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve sosyal adalet gibi karmaşık toplumsal meseleleri nasıl ilettiğini incelemektedir. Çalışma, +90'dan seçilen yedi videonun yakın analizini ve türe özgü özelliklerin kodlanmasını içeren nitel bir yaklaşım benimsemektedir. Metodoloji bölümünde incelenen örnek videolar arasında araştırmacı tarafından üretilen özgün bir video (Video 7) da yer almakta olup, bu video, anlatı odaklı içerik oluşturmanın pratik yönlerini ve hikâye anlatımı ile gazetecilik bütünlüğü arasında denge kurmanın zorluklarını ortaya koymuştur. Bulgular, +90'ın başarılı bir anlatı gazeteciliği türü örneği olduğunu, yalnızca toplumsal sorunlar hakkında farkındalık yaratmakla kalmayıp, aynı zamanda izleyicilere uygulanabilir çözümler sunarak çözüm gazeteciliğinin bir temsilcisi olduğunu göstermektedir. Bu araştırma, anlatı gazeteciliğinin Türkiye'nin kısıtlı medya ortamında nasıl işlediğine dair anlayışı genişletmekte ve bu türün empatiyi ve dijital hikâye anlatımı yoluyla kamu katılımını teşvik etme potansiyelini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines narrative video journalism, with a focus on the +90 YouTube news channel, as a case which produces content for Turkish-speaking audiences. As the consumption of news increasingly shifts toward digital platforms, particularly among younger generations, this study explore how narrative journalism blends traditional journalistic principles with storytelling techniques to engage viewers emotionally and intellectually. The research investigates how +90 utilizes generic conventions of narrative video journalism, including character-driven narratives, visual composition, and data journalism to convey complex societal issues such as unemployment, gender inequality, and social justice.The study employs a qualitative approach, analyzing a corpus of seven selected videos from +90 using close analysis and coding of generic conventions. The methodology chapter also includes the production of an original video (Video 7) by the researcher, which provided practical insights into the creation of narrative-driven content and the challenges faced in balancing storytelling with journalistic integrity. Findings indicate that +90 is a successful example of the narrative video journalism genre which not only raises awareness of social issues but also exemplifies solutions journalism by offering actionable insights for audiences. The research contributes to the understanding of how narrative journalism operates within Türkiye's constrained media environment and highlights the genre's potential to foster empathy and public engagement through digital storytelling.