α-metalik metrik manifoldlar üzerine bir çalışma
A study of α-metallic metric manifolds
  1. Tez No: 912948
  2. Yazar: ÖZGE KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ.DR.ŞERİFE NUR BOZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu yüksek lisans tezi dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez konusu olan α-metrik manifoldların, diğer bilim dallarındaki yeri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde; tez boyunca ve birçok teoremin ispatında kullanılacak temel tanım, lemma ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde; α-metalik manifold kavramı ele alınmış, α' nın aldığı değerlere göre metalik oranlar sınıfları verilmiş, α-metalik yapının temel yapı denklemleri hatırlatılmıştır. Dördüncü bölümde; asıl tez konusu olan α-metalik manifoldların hiperyüzeylerin tanjant demetine indirgenen yapılar elde edilmiş. Bu yapıların invaryant ve anti-invaryant olma durumları incelenmiştir. α-metalik oranın metrik uyumluluk şartları bir örnekle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis consists of four chapters. In the first chapter, information is provided about the place of the α-metric manifolds, the main subject of the thesis, in other scientific fields. In the second chapter, the fundamental definitions, lemmas, and theorems that will be used throughout the thesis and in the proof of many theorems are given. In the third chapter, the concept of α-metallic manifolds is discussed, classes of metallic ratios are provided based on the values of α, and the fundamental structural equations of the α-metallic structure are recalled. In the fourth chapter, structures reduced to the tangent bundle of hypersurfaces of α-metallic manifolds, which are the main topic of the thesis, are obtained. The invariant and anti-invariant conditions of these structures are examined. The metric compatibility conditions of the α-metallic ratio are supported by an example.