Program geliştirme aracı olarak akıllı müfredat model önerisi ve sağlık yönetimi eğitimi uygulama örneği
Thesis title smart curriculum model suggestion as a curriculum development tool and health management education practice example
  1. Tez No: 912968
  2. Yazar: SEYHAN BULAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER CİHAN, DR. AHMET AĞIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Education and Training, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Sağlık yönetimi eğitiminin kalitesi ülkenin sağlık ekonomisini sağlık hizmetlerinin kalitesini belirleyen önemli bir unsurdur. Bu çalışmanın amacı, sağlık yönetimi eğitiminin içeriği ve eğitim çıktılarının sahadaki yansımalarının karşılaştırılması ile müfredat geliştirme modeli sunulmasıdır. Çalışmada yöntem olarak içerik analizi ve odak grup görüşmesi çalışmalarına yer verilmiştir. 2022 yılında öğrenci kabul eden tüm sağlık yönetimi bölümlerinin müfredatları, izlenceleri, kaynak kitapları, üniversitelerin web sayfaları üzerinden derlenerek incelenmiştir. Sağlık yönetimi eğitiminin tüm tarafları ile iki farklı oturumda odak grup görüşmesi yapılmış ve sağlık yönetimi eğitimi tüm yönleri ile ele alınmıştır. Hastanelerdeki görev alanları belirlenerek semantik yönetim modeli oluşturulmuş ve hangi derslerin hangi görev basamakları için gerekli olduğu ortaya konmuştur. Çalışmada fakülteler arası ders müfredatlarının çeşitliliği dikkat çekici düzeyde bulunmuş, izlencelerde farklılıklar eğitimin standart zeminde olmadığını gözler önüne sermiştir. Odak grup görüşmelerinde tarafların ortak noktası eğitim müfredatlarının güncellenmesi ve uygulamaya ağırlık verilmesi olarak tespit edilmiştir. Çalışmanın özgünlüğü, sağlık yönetimi eğitimi ile ilgili böyle kapsamlı bir çalışmaya rastlanmamıştır. Eğitim çıktıları ile hastanedeki görev alanlarının eşleşmesi yapılarak güncelleme yapılması gereken alanlara dikkat çekilmek istenmiştir. Araştırma Türkiye'deki 2022 yılında öğrenci kabul eden sağlık yönetimi bölümleri ile sınırlandırılmıştır ve sağlık yönetimi görev alanlarından hastanelerdeki roller dikkate alınmıştır. Her yönü ile ele alınan sağlık yönetimi eğitiminde yapılacak iyileştirme önerileri ile sağlık yönetimi bölümlerine sağlık kuruluşlarına katkı sağlayacak sonuçlar elde edilmiştir. Sağlık yönetimi eğitiminde yapılacak olan güncellemenin; toplum sağlığına, sağlık kurumlarının verimliliğine, sağlık ekonomisine hastane yönetimine olumlu katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Abs The quality of health management education is an important unreliable factor presented by the health of the country's health economy. For this purpose, the content of health management education and the reflections of the educational outcomes in the field are met and the curriculum development model is increased. Content analysis and focused group details were included as a method in the study. The curricula, syllabi, resource books of all health management departments accepting students in 2022 were compiled from the web pages of the universities. It was conducted in two different sessions with all parties of health management education as a focused group and all the details of health management education were discussed. The areas of duty in hospitals were determined and a semantic management model was created and which courses were required for which task steps. In the study, the diversity of course curricula between faculties was at a remarkable level, the differences in the syllabi were revealed and the fact that the education was not on a standard basis was revealed. The common point in the focus group interviews was determined as the updating of the educational curricula and the scope of the weight. The originality of the study is that no such general study has been found on health management education. It was aimed to draw attention to the harmony of the educational outcomes with the task units in the hospital and the areas that need to be updated. The research was limited to health management departments accepting students in 2022 in Turkey and the cylinders in hospitals in the health management task areas were taken into account. With the suggestions applied in health management education, which was considered from every perspective, the results of contributing to health expenditures in health management departments were obtained. It is envisaged that the update to be made in health management education will make a positive contribution to social health, health management, management, health economy and hospital management.