Algılanan dönüşümcü liderlik davranışlarının örgütsel özdeşleşmeye etkisi: Hizmet sektöründe bir uygulama
The Effect of perceived transformational leadership behaviors on organizational identification: An Application in the service sector
  1. Tez No: 912970
  2. Yazar: AYŞE KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Şanlıurfa ilinin merkez ve diğer ilçelerinde hizmet veren 3, 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde çalışanların algıladıkları dönüşümcü liderlik davranışlarının, örgütsel özdeşleşme düzeyleri üzerindeki etkisini belirlemektir. Çalışmanın yan amacı ise, çeşitli demografik değişkenler çerçevesinde katılımcıların dönüşümcü liderlik algıları ve örgütsel özdeşleşme düzeylerinde anlamlı farklılıklar olup olmadığını tespit etmektir. Araştırma kapsamında, kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak 312 otel çalışanından veri toplanmıştır. Toplanan verilerin güvenilirliği Cronbach Alfa katsayısı ile test edilmiş ve elde edilen sonuçlar, verilerin güvenilir olduğunu göstermiştir. Ayrıca, verilerin normal dağılıma uygunluğunu belirlemek için çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir.Dönüşümcü liderliğin örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilen basit doğrusal regresyon analizi sonucunda, çalışanların dönüşümcü liderlik algılarının, örgütsel özdeşleşme düzeyleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada katılımcıların demografik özelliklerine göre değişkenlerin farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla yapılan t-testi ve ANOVA analizleri sonucunda medeni durum, cinsiyet ve yaş değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ancak katılımcıların eğitim düzeyi, mesleki deneyim ve gelir durumları açısından ise kısmen anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the effect of transformational leadership behaviors perceived by employees in 3, 4 and 5 star hotels operating in the center and other districts of Şanlıurfa province on organizational identification levels. The secondary purpose of the study is to determine whether there are significant differences in the transformational leadership perceptions and organizational identification levels of the participants within the framework of various demographic variables. Within the scope of the research, data was collected from 312 hotel employees using the convenience sampling method. The reliability of the collected data was tested with Cronbach's Alpha coefficient and the results obtained showed that the data were reliable. In addition, skewness and kurtosis analyses were conducted to determine the conformity of the data to normal distribution. As a result of the analyses, it was determined that the data showed normal distribution. As a result of the simple linear regression analysis conducted to determine the effect of transformational leadership on organizational identification, it was determined that employees' perceptions of transformational leadership had a statistically significant effect on organizational identification levels. As a result of the t-test and ANOVA analyses conducted to determine whether the variables differed according to the demographic characteristics of the participants in the study, no significant difference was found in terms of marital status, gender and age variables. However, partially significant differences were found in terms of the participants' level of education, professional experience and income status.