Fen bilimleri öğretmenlerinin velilere mentorluk rolune ilişkin görüşleri (Bursa ili örneği)
Opinions of science teachers and parents on the mentoring role of teachers (Bursa provincial example)
- Tez No: 913060
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Eğitim bir süreç işi olmasına kaşın hayatın her alanında birey kendisine mentorluk yapacak bireylere ihtiyaç duymaktadır. Metor, okul öncesi çağında bireyin ailesi ya da kendinden yaşça büyük arkadaşları olurken ilkokul döneminde sınıf öğretmeni bu görevi üslenmektedir. Ortaokul çağında ise branş öğretmeni bu görevi üstlenmektedir. Özellikle fen bilimleri öğretmeni hem öğrencinin ergenlik dönemine hem de gelişim dönemine daha hâkim bir konumdadır. Çalışmanın örneklemi Bursa il merkezinde ve ilçelerinde MEB'e bağlı özel ve kamu da görev yapan 120 fen bilimleri öğretmeni ve 120 öğrenci velisini kapsamaktadır. Çalışmada Avcı (2019) tarafında geliştirilen görüşme formu uygulanmıştır. Bu çalışmada fen bilimleri öğretmenleri ve velilerinin mentorluk süreci ile ilgili görüşlerini belirlemek için nitel bir araştırma yapılmıştır. Çalışmanın verileri katılımcılara uygulanan görüşme formları yardımıyla toplanmıştır. Çalışmanın sonucunda fen bilgisi öğretmenleri ve veliler, velilere mentorluk yapılması gerektiğini düşünmektedir. Velilere mentorluk yapmanın öğrencilerin akademik ve kişisel gelişimi üzerinde olumlu etki yaratacağını düşünmektedirler. Hizmet içi eğitimlerde öğretmenlere mentorluk eğitimi verilmeli ve veliler düzenli aralıklarla eğitim faaliyetleri planlayabilirler.
Özet (Çeviri)
Education is a process, but individuals need individuals who will mentor them in every aspect of life. While the mentor is the individual's family or older friends in preschool age, this task is undertaken by the classroom teacher in primary school. In secondary school age, the subject teacher takes over. Science teachers, in particular, are in a more dominant position both during the student's adolescence and development period. The sample of the study consists of 120 science teachers and 120 parents of students working in private and public institutions affiliated with the Ministry of National Education in Bursa city center and its districts. The interview form developed by Avcı (2019) was applied in the study. In this study, a qualitative research was conducted to determine the opinions of science teachers and parents on the mentoring process. The data of the study was collected with the help of interview forms applied to the participants. As a result of the study, science teachers and parents think that mentoring should be provided to parents. They think that mentoring parents will have a positive effect on the academic and personal development of students. Mentoring training should be provided to teachers during in-service training, and parents can plan educational activities at certain intervals.