Ergenlerin internet bağımlılığında akılcı olmayan inançlar ve problem çözme becerilerinin rolü
The Role of irrational beliefs and problem-solving skills in adolescents' internet addiction
- Tez No: 913097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇEKİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırmanın amacı lisede eğitimine devam eden ergenlerin internet bağımlılığında akılcı olmayan inançlar ve problem çözme becerilerinin rolünün incelenmesidir. Çalışmanın verileri 2021-2022 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde Hatay ilinin Erzin ilçesinde öğrenim gören 584 lise öğrencisinden elde edilmiştir. Veriler elde edilirken“Kişisel Bilgi Formu”,“Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Formu”,“Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği-Ergen Formu”ve“Problem Çözme Envanteri”kullanılmıştır. Verilerin analizi yapılırken T testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), tukey testi, Kruskal Wallis testi kullanılmış olup değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson Momentler Çarpımı korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Bulgulara göre internet bağımlılığı puanı ile problem çözme becerisi toplam puanı arasında pozitif anlamlı bir ilişki olduğu ve akılcı olmayan inançların hem internet bağımlılığı hem de problem çözme becerisi değişkenleri ile anlamlı bir ilişkisinin bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Buna göre katılımcı ergenlerin problem çözme becerisi azaldıkça internet bağımlılığı düzeyi artmaktadır. Ayrıca internet bağımlılığında okul türüne göre en yüksek puan ortalaması mesleki ve teknik anadolu lisesi, en düşük puan ortalaması anadolu imam hatip lisesine aittir ve kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre internet bağımlılık düzeyi daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the role of irrational beliefs and problem-solving skills in the internet addiction of adolescents who continue their education in high school. The data of the study was obtained from 584 high school students studying in Erzin district of Hatay province in the second semester of the 2021-2022 academic year.“Personal Information Form”,“Young Internet Addiction Scale-Short Form”,“Irrational Beliefs Scale-Adolescent Form”and“Problem Solving Inventory”were used to obtain the data. While analyzing the data, T test, one-way analysis of variance (ANOVA), tukey test and Kruskal Wallis test were used, and the relationships between the variables were examined with the Pearson Product Moment correlation coefficient. The study found a positive correlation between internet addiction score and total problem-solving skill score. However, irrational beliefs did not show a significant relationship with either internet addiction or problem-solving skills. Accordingly, as the problem-solving skills of the participating adolescents decrease, their level of internet addiction increases. In addition, according to school type, the highest score average in internet addiction belongs to vocational and technical anatolian high school, the lowest score average belongs to anatolian imam hatip high school, and the internet addiction level of female students is lower than male students.