An investigation of foreign language teaching anxiety among Turkish instructors in English preparatory schools at foundation universities
Vakıf üniversitelerindeki İngilizce hazırlık okullarında görev alan Türk öğretim görevlilerinin yabancı dil öğretme endişesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 913174
  2. Yazar: DUYGU GÜLÇİÇEĞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAY BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, vakıf üniversitelerinin İngilizce hazırlık okullarında görev yapan Türkçe EFL (İngilizce'yi Yabancı Dil olarak Öğreten) eğitmenlerinin, cinsiyet, öğretim deneyimi ve iş yükü açısından Yabancı Dil Öğretme Kaygısı (FLTA) seviyelerini ölçmeyi amaçlamıştır. Çalışma, üç ana araştırma sorusuna odaklanmış ve Yabancı Dil Öğretme Kaygısı Ölçeği (FLTAS) uygulanarak, eğitmenlerin direncini, iş yüklerini ve yabancı dil öğretme endişesi seviyelerini ele alan iki mülakat yapılmıştır. Sonuçlar, eğitmenlerin iş yükleri ve öğretim deneyimi yılları arasında anlamlı bir ilişki olmadığını ve cinsiyet temelinde de yabancı dil öğretme endişesi seviyelerinde belirgin bir fark olmadığını göstermiştir. Ancak, çalışmanın örneklem büyüklüğü 51 katılımcıyla sınırlıdır ve erkek (8) ve kadın (43) eğitmenlerin dağılımı dengesizdir. Mülakatlar, eğitmenlerin direncini ve yabancı dil öğretme kaygı seviyelerini incelemiştir. Özellikle 10 yıldan az deneyime sahip bazı kadın eğitmenler, haftalık ders planı zamanlaması ve hedef dildeki performansları konusunda endişe duyduklarını belirtmişlerdir. Ayrıca, bazı eğitmenler, hem erkek hem de kadın, derslerde birinci dillerini (L1) konuşmakla ilgili anksiyete yaşamışlardır. Bu zorluklara rağmen, tüm katılımcılar deneyim kazandıkça yabancı dil öğretme kaygısının azalacağı konusunda hemfikirdir. Buna ek olarak, tüm eğitmenler, sistem güncellemelerine uyum sağladıklarını ve derslerinde hata yaparken herhangi bir kaygı duymadıklarını ifade etmişlerdir. Günlük kaygı düzeylerine gelince, yalnızca iki kadın öğretmen yüksek düzeyde kaygıdan bahsetmiş, fakat bu durum derslerini veya öğrencilerini etkilememiştir. Eğitim dışı görevlerle ilgili olarak, birçok erkek ve kadın öğretim görevlisi stres ve değersizlik duygusunu hissettiklerini bildirmiştir. Bu stresörlere rağmen, katılımcı eğitmenlerin çoğu, işlerine ilişkin olumsuz duygularla başa çıkabilme yeteneğini ve direncini göstermiştir. Birkaç eğitmen de iş yüklerinin onları asosyal hale getirdiğini ifade etmiştir. Bunun yanı sıra, tüm katılımcılar ihtiyaç duyduklarında meslektaşlarından ve yöneticilerinden yeterli desteği alabildiklerini belirtmişlerdir. Sonuç olarak, birçok eğitmen profesyonel yeterlilikleriyle ilgili ciddi bir sorunla karşılaşmamış olmakla birlikte, iş yüklerini yönetme konusunda direnç gösterdiklerini ifade etmişlerdir. Aşırı eğitim dışı görevlerin getirdiği zorluklara rağmen, öğretme motivasyonlarını korumuşlar ve meslektaşları ile yöneticilerinden yeterli desteği aldıklarını hissetmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to measure the levels of Foreign Language Teaching Anxiety (FLTA) of Turkish instructors in English preparatory schools at foundation universities, considering their gender, years of teaching experience, and workloads. The study focused on three main research questions and involved administering the Foreign Language Teaching Anxiety Scale (FLTAS) and conducting two interviews related to instructors' resilience, workloads, and FLTA levels. The results showed that there was no significant relationship between instructors' workloads and years of teaching experience, nor was there a notable difference in FLTA levels based on gender. However, the study's sample size was limited to 51 participants, and there was an unequal distribution of male (8) and female (43) instructors. The interviews explored the resilience of instructors and their FLTA levels. A few instructors, especially females with less than 10 years of teaching experience, reported feeling anxious about the timing of weekly lesson plans and performance in the target language. Additionally, some instructors, both male and female, experienced anxiety related to speaking in their first language (L1) during classes. Despite these challenges, all participants agreed that gaining experience would reduce FLTA levels. Furthermore, all instructors expressed adaptability to system updates and did not report anxiety derived from making mistakes during lessons. In terms of daily anxiety, only two female teachers mentioned high levels of anxiety, but it did not affect their teaching or students. Regarding non-instructional assignments, several lecturers, both male and female, reported feeling stressed. Despite these stressors, most instructors demonstrated resilience and the ability to cope with negative emotions about their jobs. A few instructors also felt that their workload made them asocial. However, all participants noted that they received adequate support from colleagues and supervisors when needed. In conclusion, while many instructors did not face serious issues with their professional competence, they expressed resilience in managing workloads. Despite the challenges posed by excessive non-instructional tasks, they maintained motivation to teach and felt supported by their peers and supervisors.