Euripides'in Medea, Elektra ve Bakkhalar oyunlarındaki kadın karakterlerin şiddet eylemleri üzerine bir reji ve oyunculuk çalışması
A directorial and acting study on the violent actions of female characters in Euripides' plays Medea, Electra, and The Bacchae
  1. Tez No: 913217
  2. Yazar: EMRE YETİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU SOYUERDEN ARACI, PROF. DR. FATMA GÜLİZ ERGİNSOY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu sanatta yeterlilik tez/eser çalışmasının amacı, Euripides'in Medea, Elektra ve Bakkhalar oyunlarında kadın karakterlerin faili ve/veya kurbanı olduğu duygusal, fiziksel, ekonomik ve psikolojik şiddet eylemlerini analiz etmek ve incelemek, elde edilen bulguların ışığında bir kolaj/uyarlama tiyatro metni oluşturmak ve oluşturulan tiyatro metnini sahnelemek ve icra etmek suretiyle bir reji ve oyunculuk çalışması ortaya koymaktır. Bu çalışma kapsamında; Euripides'in Medea, Elektra ve Bakkhalar oyunlarındaki kadın karakterlerin şiddet eylemleri üzerine inceleme ve analizler yapılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında ve inceleme konusu oyun metinlerinden hareketle“Euripides'in Şiddetli ve Şiddet Mağduru Kadınları”başlıklı dramatik nitelikli bir kolaj/uyarlama sahne metni meydana getirilmiştir. Meydana getirilen tiyatro metni, tiyatro yönetmeni olarak oyuncularla prova edilmiş, bir reji ve oyunculuk çalışması meydana getirilmiş ve meydana getirilen tiyatro oyunu jüri önünde sahnelenerek icra edilmiştir. İnceleme, araştırma, analiz, metin oluşturma, reji ve oyunculuk çalışmaları ile oyunun sahnelenerek icra edilmesi aşamalarında elde edinilen bilgi, bulgu ve olgular sanatta yeterlik tez/eser metnine eklenmiştir. Çalışma kapsamında meydana getirilen ve sahnelenen“Euripides'in Şiddetli ve Şiddet Mağduru Kadınları”başlıklı dramatik sahne metni ekte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this proficiency in art thesis/work is to analyze and examine the emotional, physical, economic, and psychological acts of violence that the female characters in Euripides' plays Medea, Electra, and The Bacchae both perpetrate and endure. The purpose is to create a collage/adaptation theater text based on the findings and to stage and perform the created theater text, thereby presenting a directorial and acting work. Within the scope of this study, analyses and examinations have been conducted on the acts of violence committed by female characters in Euripides' plays Medea, Electra, and The Bacchae. Based on the findings obtained and the texts of the plays under examination, a dramatic collage/adaptation stage text entitled“The Violent and Victimized Women of Euripides”has been created. The created theater text has been rehearsed with actors under the direction of the theater director, a directorial and acting work has been developed, and the created theater play has been staged and performed in front of the jury. The knowledge, findings, and facts obtained during the stages of research, analysis, text creation, directing, and acting, and the staging and performance of the play, have been included in the proficiency in art thesis/work text. The dramatic stage text entitled“The Violent and Victimized Women of Euripides,”which was created and staged within the scope of the study, is presented in the appendix.