İzmir'in demografik yaşlanma süreci ve yaşlı nüfusa sunulan kamu hizmetleri
The demographic again process of Izmir and public services provided to the elderly popülation
  1. Tez No: 913254
  2. Yazar: ZELİHA KANTİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dünyada gelişmiş ülkeler öncülüğünde artan şehirleşmeyle birlikte demografik yaşlanma hızla artmaktadır. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere sanayileşmeye daha geç katılan bazı Afrika, Asya ve Latin Amerika ülkeleri de demografik yaşlanma sürecine doğru ilerlemektedir. Ortaya çıkan bu kaçınılmaz döngüde tüm dünya geneline yayılan durum“küresel yaşlanma süreci”olarak adlandırılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk döneminde devlet tarafından nüfusu artırma yönünde benimsenen politikanın sonucunda dinamik yapı kazanan ülke nüfusu içinde yaşlı oranı 1965 yılında %3.9 olarak saptanmıştır. Sonraki yıllarda kırdan kente göçlerle birlikte şehirleşme ve değişen sosyoekonomik yapı sonucu doğurganlığın azalması ve ortalama ömrün uzaması gibi ana nedenlerle ülke nüfusu demografik yaşlanma sürecine girmiştir. 2023 yılı itibariyle ülkemizdeki yaşlı oranı %10,2'ye ulaşmıştır. Sahip olunan bu yaşlı oranıyla DSÖ tanımına göre Türkiye“çok yaşlı ülkeler”sınıfına girmektedir. Yaşlı nüfus günümüzde kentlerde daha yoğundur. Buna bağlı olarak“yaşlı dostu kent”kavramı tüm dünyada gelişmektedir. Kentlerde yaşlı bireylere sunulan hizmetler giderek artmaktadır. Ortaya konan bu çalışmada İzmir ilinde Cumhuriyet döneminde gerçekleşen demografik yaşlanmaya dair veriler ortaya konarak demografik yaşlanma üzerinde etkili olan faktörler irdelenmeye çalışılmıştır. Nüfusun önemli bölümünün şehirlerde yaşadığı ülkemizde şehirlerin yaşlılar için uygun hale getirilmesi ve yaşlı nüfusun ihtiyaç duyduğu hizmetlerin sağlanabilmesi hazırlanan kalkınma planlarında da yerini almıştır. Bu bağlamda çalışmanın diğer bölümünü İzmir'in yaşlı dostu kent bağlamında yaşlı bireylere sunduğu hizmetler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Demographic aging is rapidly increasing with increasing urbanization, led by developed countries worldwide. European countries, as well as some African, Asian, and Latin American countries that participated in industrialization later, are also moving towards the demographic aging process. The situation that spreads throughout the world in this inevitable cycle is called the“global aging process.”As a result of the policy adopted by the state to increase the population in the first period of the Republic of Turkey, the elderly rate in the country's population, which gained a dynamic structure, was determined as 3.9% in 1965. In the following years, the country's population entered a demographic aging process due to main reasons such as decreasing fertility and increasing average lifespan due to urbanization and changing socioeconomic structure, along with migration from rural to urban areas. As of 2023, the elderly rate in our country has reached 10.2%. With this proportion of elderly people, Türkiye falls into the category of“very old countries”according to the WHO definition. The elderly population is more concentrated in cities today. Accordingly, the concept of an“age-friendly city”is developing all over the world. The services provided to elderly individuals in cities are increasing. In this study, data on demographic aging in Izmir during the Republic period were presented and the factors affecting demographic aging were tried to be examined. In our country, where a significant part of the population lives in cities, making cities suitable for the elderly and providing the services needed by the elderly population has also taken its place in the development plans. In this context, the other part of the study covers the services that Izmir offers to elderly individuals in the context of an age-friendly city.