EFL teachers' acceptance and use of ict tools: A Unified Theory of Acceptance and Use of Technology 2 (UTAUT2)
İngilizce öğretmenlerinin BİT araçlarını kabulü ve kullanımı: Teknoloji Kabul ve Kullanım Birleştirilmiş Modeli 2 (TKKBM2)
  1. Tez No: 913298
  2. Yazar: ESRA NUR OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜLRU YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Eğitimde dijital araçlara verilen önemin artmasıyla birlikte, öğretmenleri Bilgi ve İletişim Teknolojilerini (BİT) benimsemeye yönlendiren faktörlerin anlaşılması hem öğretimi hem de öğrenmeyi geliştirmek için önemlidir. Bu çalışma, K-12 seviyesindeki İngilizceyi Yabancı Dil olarak Öğreten (EFL) öğretmenlerin BİT araçlarını kabul etme ve kullanma durumlarını incelemekte ve Teknoloji Kabul ve Kullanım Birleştirilmiş Teorisi 2'yi (UTAUT2) çerçeve olarak kullanmaktadır. UTAUT2 modeli, performans beklentisi, çaba beklentisi, sosyal etki, kolaylaştırıcı koşullar, hedonik motivasyon, fiyat değeri ve alışkanlık gibi unsurları kapsayarak, bu faktörleri keşfetmek için kapsamlı bir araç sunmaktadır. Türkiye'deki 87 İngilizce öğretmeniyle yapılan bir anket aracılığıyla, çalışmada öğretmenlerin davranışsal niyetleri ve BİT kullanımını etkileyen temel faktörler belirlenmiştir. Sonuçlar, İngilizce öğretmenlerinin yüksek düzeyde BİT kabulü ve kullanımına sahip olduğunu göstermektedir. Performans beklentisi ve alışkanlık, öğretmenlerin BİT araçlarını benimseme niyetlerini anlamlı şekilde öngörürken alışkanlık ve davranışsal niyet, kullanım davranışının ana belirleyicileri olarak öne çıkmaktadır. BİT araçlarını kullanarak öğretim deneyimi, çaba beklentisi ve kullanım niyeti arasındaki ilişkiyi düzenleyen bir işlev görmektedir. Bu bulgular, sınıflarda daha etkili BİT entegrasyonunu teşvik etmeyi amaçlayan politika yapıcılar ve eğitimciler için değerli bilgiler sunmaktadır ve nihayetinde dijital çağda dil öğretimini geliştirebilir. Gelecek çalışmalarda, BİT benimseme eğilimlerinin izlenmesi için boylamsal yaklaşımlar dikkate alınabilir ve kültürel ve bağlamsal dinamiklerin öğretmenlerin teknoloji kullanımını nasıl şekillendirdiği daha derinlemesine incelenebilir.
Özet (Çeviri)
With the increasing focus on digital tools in education, it is essential to understand the factors that drive teachers to adopt Information and Communication Technology (ICT), as this can enhance both teaching and learning. This study investigates the acceptance and use of ICT tools among K-12 English as a Foreign Language (EFL) teachers, employing the Unified Theory of Acceptance and Use of Technology 2 (UTAUT2) as its framework. The UTAUT2 model encompasses constructs such as performance expectancy, effort expectancy, social influence, facilitating conditions, hedonic motivation, price value, and habit, making it a comprehensive tool for exploring these factors. Through a survey conducted with 87 EFL teachers in Türkiye, the study identifies key factors influencing teachers' behavioral intentions and actual use of ICT. The results show a high level of ICT acceptance and usage among EFL teachers. Performance expectancy and habit are identified as significant predictors of teachers' behavioral intention to adopt ICT tools, while habit and behavioral intention emerge as key determinants of actual use behavior. Experience in teaching with ICT tools moderates the relationship between effort expectancy and behavioral intention. These insights are valuable for policymakers and educators aiming to promote more effective ICT integration in classrooms, which can ultimately enhance language teaching in the digital age. Future studies could consider longitudinal approaches to track evolving patterns of ICT adoption and explore how cultural and contextual dynamics influence teachers' technology use.