The impact of change-related leader behaviors on dispositional resistance and response to COVID-19-induced change in higher educational institutions in the Gambia
Gambiya'da yüksek öğretim kurumlarında değişimle ilgili lider davranışlarının mesleki direnç ve COVİD-19'un neden olduğu değişime müdahale üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 913323
  2. Yazar: LAMİN W. SAIDYKHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. NURGÜL KELEŞ TAYŞİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Gambiya'daki yüksek öğrenim kurumları COVID-19 sebebiyle eğitim yöntemlerini değiştirmek zorunda kaldılar. Çoğu eğitim kurumu, geleneksel sınıf veya kampüs eğitimi yerine online eğitime yönelmiştir. Bu çalışmada, Gambiya'daki söz konusu değişimin etkin uygulanmasında liderlerin etkisi üzerine odaklanılmıştır. Bu araştırma ayrıca, takipçilerin değişime tepkisinin aracı rolünü ve lider davranışlarının takipçilerin değişime karşı direnç eğilimlerini değiştirici rolünü de incelemektedir. Araştırma verileri yüksek öğretim kurumlarında çalışan 238 akademik personelden toplanmış ve SmartPLS 4.1.0.0 kullanılarak Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modeli Uygulaması (PLS-SEM) yöntemi ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, liderlerin davranışıyla değişimin etkinliği arasında olumlu bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca, takipçilerin değişime olan tepkileri, liderlerin davranışı ile değişimin etkinliği arasındaki ilişkinin neden ve nasıl olduğunu açıklayıcı etkiye sahiptir. Ancak, araştırma sonuçları lider davranışlarının değişime karşı direnç eğilimleri ile takipçilerin değişime tepkisi arasındaki ilişkiyi değiştirici rolü olduğu hipotezini desteklememektedir. Bu çalışma, gelecekteki araştırmalar için bazı uygulamalar ve yönlendirmelerle sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Higher Educational Institutions in the Gambia have had to change their teaching methods because of COVID-19. Most classes were conducted online instead of the traditional in-person or on-campus formats. Therefore, this study investigates the influence of leaders' behavior on the effective implementation of this change in the Gambia. The study also examines the mediating role of followers' response to change and the moderating role of leaders' behavior on followers' dispositional resistance to change in the change process. Data was collected from 238 academic staff working in higher education institutions in the Gambia and analyzed with the help of SmartPLS 4.1.0.0 using partial least squares structural equation modeling (PLS-SEM). The results indicate a positive relationship between leaders' behavior and change effectiveness. Furthermore, followers' response to change mediates the relationship between leaders' behavior and change effectiveness. However, the results do not support the moderating role of leaders' behavior on the relationship between dispositional resistance to change and followers' response to change. The study is concluded with implications and directions for future research.