Practices and perceptions of students and instructors about the courses related to subtitling: The case of English translation and interpreting programs in Türkiye
Altyazı odaklı dersler hakkında öğrenci ve eğitmenlerin uygulama ve görüşleri: Türkiye'deki İngilizce mütercim ve tercümanlık bölümleri örneği
- Tez No: 913370
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI ÖZLEM TARAKCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çeviri ve Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de İngilizce mütercim ve tercümanlık bölümlerinde lisans düzeyinde verilen altyazı çevirisi derslerinde teknolojinin kullanımını detaylı bir şekilde betimlemeyi amaçlamakta ve bulut tabanlı altyazı programları, makine çevirisi ve otomatik ses tanıma teknolojileri özelinde öğrencilerin ve öğretim elemanlarının yeni altyazı teknolojilerinin altyazı eğitimine entegrasyonuna ilişkin görüşlerini öğrenmeye çalışmaktadır. Buna ek olarak, çalışma mevcut altyazı eğitimi pratiklerine genel bir bakış da sunmaktadır. Bu amaçla, çalışmada karma yöntem araştırma deseninden yararlanılmış olup, altyazı çevirisi ders izlenceleri, bir anket ve yarı yapılandırılmış görüşmeler ile araştırma verileri toplanmıştır. Ders izlencelerinin içerik analizi bulguları, altyazı çevirisi derslerinin teknoloji içeriğinde ücretsiz ve açık kaynaklı altyazı programlarına yer verildiğini ve ders içeriklerinin altyazı çevirisinin uygulamalı doğası, görsel-işitsel medya ürünleri, kuram ve altyazıların dilsel ve teknik özellikleri etrafında yoğunlaştığını göstermiştir. Anket ve görüşmelerden elde edilen bulgular ise öğrencilerin ve öğretim elemanlarının; bulut tabanlı altyazı programları, makine çevirisi ve otomatik ses tanıma teknolojilerinin altyazı çevirisi eğitimine entegrasyonuna ilişkin görüşlerinin olumlu olduğunu ortaya koymuştur. Öğrenciler bu teknolojilere karşı oldukça olumlu tutumlar sergilerken, öğretim elemanları daha kapsamlı değerlendirmelerde bulunarak teknolojilerin olumlu ve olumsuz yönlerinden, eğitimsel değerlerinden, sektördeki uygulamalardan ve fiziksel ve finansal zorluklardan bahsetmiştir. Bu bulgular, altyazı çevirisi derslerinin, öğrencilerin beklentilerini, sektörel gerçekleri ve mevcut kaynakları göz önünde bulundurarak tasarlanması gerektiğini göstermektedir. Ayrıca hem altyazı teknolojileri hem de yapay zekâ alanındaki hızlı gelişmeler de dikkate alındığında, öğrencileri gelecekteki sektörel uygulamalara daha iyi hazırlamak için altyazı çevirisi eğitiminin teknoloji kullanımı ve öğretim yöntemleri açısından revizyona ihtiyacı olduğu görünmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide a detailed account of how technology is used in undergraduate-level subtitling courses in English translation and interpreting programs in Türkiye and attempts to investigate students' and instructors' views around the integration of emerging subtitling technologies into subtitling training by focusing on cloud-based subtitling software, machine translation (MT), and automatic speech recognition (ASR). In addition, the study presents an overview of current subtitling teaching practices. To this end, the study employs a mixed-methods research design in which research data were collected through subtitling course syllabi, a questionnaire, and semi-structured interviews. The content analysis findings of the syllabi showed that subtitling courses included free and open-source subtitling software in their technology content and that the course content was concentrated around the practical nature of subtitling; audiovisual media products; theory; and the linguistic and technical features of subtitles. The findings from the questionnaire and the interviews revealed that students' and instructors' views were positive regarding the integration of cloud-based subtitling software, MT, and ASR into training contexts. While the students had rather positive attitudes toward these technologies, the instructors provided more insights by focusing on their advantages and disadvantages, pedagogical values, industrial practices, and physical and financial constraints. These findings implicate that subtitling courses should be designed in line with trainees' expectations, sectoral realities, and available resources. Further, given the swift developments in both subtitling technologies and artificial intelligence, subtitling training seems to call for a revision concerning technology usage and teaching methodologies to better prepare trainees for future industrial practices.