Geriyatrik hastalarda sevofluran ve isofluranın hemodinami kan gazları ve derlenme üzerine etkileri ve karşılaştırılması
The Effects of sevoflurane and isoflurane and hemodynami, blood gases and recovery and the comparison of these effects in geriatric patients
- Tez No: 91344
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL GÜNDAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Çalışmamızda Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nda elektif üroloji ve kadın-doğum operasyonu planlanan ASA I-m arası, 65 yaş ve üzeri toplam 50 olgu üzerinde volatil anestezikler olan sevofluran ve isofluran'ın hemodinami, kan gazlan ve derlenme açısından etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. 25'erden (n=25) iki gruba ayrılan hastalara 0,06 mg/kg midazolam im premedikasyonu uygulandıktan sonra 0,2-0,3 mg/kg iv etomidate ile indüksiyon sağlandı. Endotrakeal entübasyonu kolaylaştırmak amacıyla 0,6 mg/kg atrakuryum iv uygulandıktan sonra entübasyonun tehlikeli olabilecek hemodinamik etkilerini azaltmak amacıyla her hastaya 50 u,g fentanil iv uygulandı. Operasyon sırasında kas gevşemesi ihtiyacı oldukça atrakuryum dozu 0,1 mg/kg iv tekrarlandı. Derlenmeyi etkilememesi amacıyla fentanil dozu intraoperatif tekrarlanmadı. 90 dk ve daha uzun süreli operasyonlar tercih edildi. Entübasyon öncesi SAB, DAB, OAB, KTA, SpOî bulguları kaydedilerek kan gazlan alındı. Entübasyon sonrası intraoperatif 30.dk ve 90.dk'larda SAB, DAB, OAB, KTA, Sp02 değerleri kaydedildi. Yine ekstübasyon sonrası SAB, DAB, OAB, KTA, Sp02 değerleri kaydedildi ve kan gazlan alındı. Operasyon sonunda ise derlenme kriterleri olan gözlerini açma, ekstübasyon, verbal yamt ve oryantasyon süreleri her iki grupta da kaydedildi. Bulgular incelendiğinde sevofluran grubunda entübasyon sonrası olgulann SAB, DAB, OAB, KTA değerlerinde isofluran grubuna göre anlamlı fark olduğu saptandı (p0,05). Ekstübasyon sonrası yine sevofluran grubunda KTA değerlerinde stabihte korunurken isofluran grubunda istatistiksel olarak anlamlı yükselme vardı (p0,05). Entübasyon öncesi ve ekstübasyon sonrası kan gazlan değerlendirildiğinde ise sevofluran grubunda pH değerinde istatistiksel anlamlı bir düşme elde edilirken diğer değerlerde iki grup arasında anlamlı bir fark yoktu.Grup içi karşılaştırmada sevofluran grubunda pH değerinde anlamlı düşme,pCCh değerinde anlamlı bir yükselme bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECTS OF SEVOFLURANE AND ISOFLURANE ON HEMODYNAMI, BLOOD GASES AND RECOVERY AND THE COMPARISON OF THESE EFFECTS IN GERIATRIC PATIENTS In our study our aim was to compare effects of volatile anesthetics sevoflurane and isoflurane on heamodynami, blood gases and recovery on ASA I-in, 50 cases with ages65 and above who were planned for elective urological and obstetric and gynecological operations in TrakyaUniversity Medical Faculty Anesthesioloji and Reanimation Department. Patient were randomized to two equal groups (n=25), in each group patients received 0,06 mg/kg im midazolam for premedication and anesthesia was induced with 0,2-0,3 mg/kg iv ethomidate. Tomaintain endotracheal intubation conditions 0,6 mg/kg atracurium iv was performed and to minimize hemodynamic responses to endotracheal intubation each patient received 50 ugr iv fentanyl. During operation atracurium dose was repeated as 0,1 mg/kg iv. Fentanyl dose was not repected intraoperatively to avoid its effects on recovery. Operations with 90 minutes or more durations were prefered. Before intubation SABP, DABP, MABP, HR, SpCte findings were recorded and blood gas analysis were taken. After intubation SABP, DABP, MABP, HR, SpCh values were recorded at 30 and 90 minutes intraoperatively. Again after extubation SABP, DABP, MABP, HR, SpCte values were recorded and blood gas 68analysis were taken. At the end of operation recovery criteria times such as spontanous eye opening, extubation, verbal response and orientation times were recorded.