Cisatracurium ve atracuriumun plazma histamin salınımı, hemodinamik sistem ve nöromusküler ileti üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
A Comparision of cisatracurium and atracurium on plasma histamin release, haemodynamic system and neuromuscular blocking effects
- Tez No: 91352
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Çalışmamıza ASA l-ll gruplarına dahil, yaşları 20-63 arasında değişen 30 hasta alınmış ve rastlantısal olarak her birinde 15 hasta olan iki gruba ayrılmıştır. Hastaların anamnez ve klinik bulgularında allerji, steroid, teofilin, antihistaminik kullanımı, karaciğer ve böbrek yetmezliği, nöromusküler hastalık yoktu. Hastalar monitörize edilerek 0,05 mg/kg midazolam ile premedikasyon yapıldı. TOF GUARD kalibre edildikten sonra bazal histamin düzeyi için farklı bir venöz yoldan 4,5 mi heparinli kan alındı. Anestezi indüksiyonu 2 mg/kg propofol ve 2 mcg/kg fentanyl ile sağlandı. Maske ile %100 O2 altında ventile edildi. Kirpik refleksinin kalktığı gözlendikten sonra Grup l'e cisatracurium 0,15 mg/kg, Grup H'ye atracurium 0,5 mg/kg verildi ve ulnar sinir perkütan olarak 0,1 hertz frekans ile supramaksimal olarak saniyede bir kez uyarıldı (single twicth). İki grupta da bu değer %5 olduğunda entübasyon uygulandı. %95 blok olana kadar geçen süre nöromusküler etki başlama süresi olarak kabul edildi. Entübasyon kalitesi 4'lü puanlama skalası olan Domaoal sınıflamasına göre puanlandı. Nöromusküler bloker verildikten sonra 3. ve 5. dakikalarda histamin düzeyi için kan örneği alındı. İlaçlar verildiği andan itibaren deri bulguları gözlenip histamin salınımına ait bulgular kızarıklık, ısrar eden kızarıklık, eritem, ürtiker olmak üzere dört kritere göre değerlendirildi. Anestezi idamesinde %1 MAC isofluran, %50 (Vhava karışımı kullanıldı. Ulnar sinir stimulasyonu %25 geri dönüş süresi elde edilene kadar devam ettirildi ve recovery indeks kaydedildi. Her iki çalışma grubu için indüksiyon öncesi, entübasyon öncesi, NMB verildikten sonra 3. dakika ve 5. dakika sistolik arter basıncı (SAB), diastolik arter basıncı (DAB) ortalama arter basıncı (OAB), kalp atım hızı (KAH) kaydedildi. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. Histamin düzeyleri cisatracurium grubunda bazalde 2,12 ng/ml, üçüncü dakika 2,21 ng/ml, beşinci dakika 1,98 ng/ml, atracurium grubunda bazalde 4,32 ng/ml, üçüncü dakika 5,61 ng/ml, beşinci dakika 5,30 ng/ml olarak bulundu. Bu değerlere göre atracuriumun daha yüksek düzeyde histamin salgılanmasına neden olmuştur. 40SAB, DAB ve OAB değerleri her iki grupta indüksiyon öncesi döneme göre entübasyon öncesi ve beşinci dakikada anlamlı olarak düştü. Üçüncü dakikada ise entübasyona verilen sempatik yanıta bağlı olarak yükselme görüldü. KAH değerlerinde ise tüm dönemlerde farklılık saptanmadı. Hemodinamik değerler iki grup karşılaştırıldığında istatistiksel olarak farklı değillerdi (p>0,05). Cisatracurium grubunda hiçbir hastada histamin salınımına bağlı cilt bulguları gözlenmezken atracurium grubunda 4/15 hastada hafif kızarıklık (%26), 1/15 hastada ise ısrar eden kızarıklık gözledik (%6). Nöromusküler etki başlama süresi (entübasyon zamanı) Grup I için 2,46 dakika, Grup II için 2,03 dakika olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study population included in our study, belonging to ASA l-ll groups, consisted of 30 patients, aged 20-63 yr, and were divided randomly into two groups each with 15 patients. We did not find any signs or symptoms of allergy, neuromuscular disease, renal or liver failure in the patients by anamnesis and clinical examination. The patients had no history of using the drugs of histamine, teofylin or corticosteroids.The patients were monitorized and premedicated using midazolam (0.05mg/kg). After the calibration of TOF GUARD, heparinized blood sample (4.5ml) was taken by a different venipuncture to measure basal histamin release. Anesthesia was induced with propofol (2 mg/kg) and fentanyl (2 mcg/kg). The patients were ventilated with mask using 100% of oxygen. After the disappearance of eyelash reflexes, cisatracurium (0.15 mg/kg) and atracurium (0.5 mg/kg) were administrated to the patients in group I and II, respectively, and percutaneously ulnar nerve was stimulated supramaximally by 0.1 hertz frequency once per minute (single twitch). The patients in the two groups were entubated as soon as this value reached to 5%. The time period until 95% of block had been established was accepted as the beginning of neuromuscular effect. The quality of entubation was scored according to the quartet grading scale of Domoal classification. After giving neuromuscular blocker, blood samples were taken to measure histamin levels at the 3rd and 5th minutes. Skin findings were recorded as soon as the drugs had been administrated and the signs of histamin release were evaluated according to the four criteria (redness, prolonged redness, erythema, and urticaria). The maintenance of anesthesia was established with 1% of MAC isofluran and 50% of oxygen/air mixture. Ulnar nerve stimulation had been continued until 25% of recovery rate was established and recovery index was recorded. Systolic blood pressure, diastolic blood pressure, mean artery pressure, and heart rate were recorded in the two groups before the induction, before the entubation, and at the 3rd and 5th minutes of NMB administration. These results were analysed statistically. 42Histamin levels were found as 2.12 ng/ml (basal level), 2.21 ng/ml at 3rd min, 1.98 ng/ml at 5th min in the group that received cisatracurium and in the atracurium group histamin levels were found as 4.32 ng/ml (basal level), 5.61 ng/ml at 3rd min, and 5.30 ng/ml at 5th min. Atracurium was found to cause higher induction of histamin release according to these results. SAB, DAB, and OAB values in both of the groups had been significantly decreased before entubation and at the 5th min of entubation than those in the period of the induction. It was observed that they were increased at the 3rd min due to symphatic reaction to entubation. There was no difference in KAH values at any time. Haemodynamic parameters were not significantly different in both groups (p>0.05). While we did not observe any skin findings due to histamin release in the patients receiving cisatracurium; four of 15 patients had minor redness (26%) and one of 15 patients (6%) had prolonged redness in the group that received atracurium. The time period of the beginning of neuromuscular block (entubation period) was found 2.46 min for group I and 2.03 min for group II.