Can Göknil'in kitaplarının çocuk duyarlığı açısından incelenmesi
Review of Can Göknil's books in terms of child sensitivity
  1. Tez No: 913534
  2. Yazar: İREM AKPINAR AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED TUNAGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı Can Göknil'in çocuk kitaplarında yer alan duyarlık ile ilgili iletileri tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın materyali olarak Can Göknil'in 20 eseri incelenmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında doküman incelemesi verilerin analizinde betimsel analiz kullanılmıştır. Belirlenen 35 duyarlık kategorisinden hareketle çocuk kitapları bu kategoriler çerçevesinde analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre Can Göknil'in çocuk kitaplarında toplam 538 adet duyarlık kategorisine ait veri tespit edilmiştir. Can Göknil'in eserlerinde en çok insani duygulara karşı duyarlık, hayvanlara duyarlık, aşka-sevgiye duyarlık ve arkadaşlığa duyarlıklarının var olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarından hareketle incelenen eserlerin, çocuklara duyarlık kazandırılması kapsamında etkili olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to identify messages about sensitivity in Can Göknil's children's books. For this purpose, a case study, one of the qualitative research methods, was used in the research. 20 works of Can Göknil were examined as the material of the research. In collecting research data, descriptive analysis was used in document analysis and data analysis. Based on the 35 sensitivity categories determined, children's books were analyzed within the framework of these categories. According to the findings of the research, a total of 538 sensitivity category data were identified in Can Göknil's children's books. It has been determined that Can Göknil's works mostly include sensitivity to human emotions, sensitivity to animals, sensitivity to love, and sensitivity to friendship. Based on the research results, it is thought that the works examined will be effective in raising awareness among children.