Gökhan Akçiçek'in çocuk şiirlerinin çocuksu duyarlılık açısından incelenmesi
An analysis of Gökhan Akçiçek's children's poems in terms of childlike sensitivity
- Tez No: 913535
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED FATİH SAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gökhan Akçiçek'in çocuk şiir kitaplarını“çocuksu duyarlılık”açısından incelemektir. Bu amaç çerçevesinde söz konusu kitaplardaki çocuk şiirleri çocuksu duyarlılık ögeleri olarak belirlenen“aile sevgisi, arkadaşlık, barış, doğa sevgisi ve hayvanlar, duyarlılık, fedakârlık, hayal/düş, heyecan, merak, oyun, paylaşma ve saygı”olmak üzere on iki başlık altında incelenmiştir. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman incelemesine göre yürütülmüştür. Çalışmanın materyalini, Gökhan Akçiçek'in Bulutlar Örtmese Güneşi, Kuş Resimli Kazak ve Küçük İyilikler Sokağı adlı şiir kitapları oluşturmaktadır. Elde edilen veriler betimsel analizle çözümlenmiş, sayısal verilerle ifade edilmiş, tablolar halinde sunulmuş ve yorumlanmıştır. Çalışmanın sonunda Gökhan Akçiçek'in incelenen her 3 şiir kitabında da çocuksu duyarlılığın tüm ögeleriyle işlendiği tespit edilmiştir. İşlenme sıklıkları en fazla olan ögeler sırasıyla doğa sevgisi ve hayvanlar, aile sevgisi, duyarlılık, oyun ve barış ögeleridir. Merak, hayal/düş, arkadaşlık, heyecan ögeleri şiirlerde ortalama bir düzeyde işlenmişken fedakârlık, paylaşma ve saygı ögeleri ise şiirlerde ön plana çıkmamıştır. Elde edilen bu sonuç, Gökhan Akçiçek'in çocuk şiir kitaplarında çocuksu duyarlılığı dikkate aldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine Gökhan Akçiçek's children's poetry books in terms of 'childlike sensitivity. Within this framework, the children's poems in the aforementioned books have been analyzed under twelve headings identified as elements of childlike sensitivity, namely“family love, friendship, peace, love of nature and animals, sensitivity, self-sacrifice, imagination/dream, excitement, curiosity, play, sharing, and respect”. The study was conducted based on document analysis, which is one of the qualitative research methods. The material of the study consists of Gökhan Akçiçek's poetry books titled Bulutlar Örtmese Güneşi, Kuş Resimli Kazak, and Küçük İyilikler Sokağı. The obtained data were analyzed through descriptive analysis, expressed with quantitative data, presented in tables, and interpreted. At the end of the study, it was determined that all elements of childlike sensitivity were addressed in Gökhan Akçiçek's three poetry books under examination. The most frequently addressed elements, respectively, are love of nature and animals, family love, sensitivity, play, and peace. While the elements of curiosity, imagination/dream, friendship, and excitement are addressed at an average level in the poems, the elements of self-sacrifice, sharing, and respect are not prominently featured. The results obtained indicate that Gökhan Akçiçek takes childlike sensitivity into account in his children's poetry books.