The impact of techno-stress on intrapreneurship: The mediating role of decision-making styles
Tekno-stresin kurum içi girişimcilik üzerindeki etkisi: Karar verme stillerinin aracı rolü
  1. Tez No: 955639
  2. Yazar: MAHA BAYADO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİROL BAYSAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzün hızla değişen dijital dönüşüm çağında, yüksek teknolojiye sahip organizasyonlar, yeniliği teşvik etmek ve rekabet avantajını sürdürmek amacıyla gelişmiş bilgi ve iletişim teknolojilerine (BİT) giderek daha fazla bağımlı hale gelmektedir. Ancak, bu teknolojilerin sürekli benimsenmesi, çalışanların bilişsel işlevleri ve davranışsal tepkileri üzerinde önemli sonuçlar doğuran yeni bir mesleki stres türü olan teknoloji stresi (technostress) ile sonuçlanmaktadır. Bu araştırma, teknoloji stresinin girişimcilik davranışı (stratejik yenilenme ve girişimcilik davranışı) üzerindeki etkisini ve bu ilişkide karar verme stillerinin (rasyonel ve sezgisel) aracılık rolünü incelemektedir. Hollanda'da bir yüksek teknoloji firmasında çalışan 330 çalışandan toplanan verilere dayanarak bu çalışma, temel yapılar arasındaki ilişkileri incelemek için Smart PLS 4.0 yazılımını kullanmıştır. Bulgular, teknoloji stresi ve sezgisel karar verme arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Rasyonel karar verme değişkeninde ise hem stratejik yenilenme hem de girişimcilik davranışı arasında olumlu ve pozitif yönde ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, teknoloji stresi ile girişimciliğin her iki boyutu arasında anlamlı ve negatif bir ilişki olduğu görülmüştür. Son olarak, teknoloji stresi ile iç girişimcilik davranışı arasındaki ilişkide karar verme stillerinin aracılık rolü olmadığı tespit edilmiştir. Bu bulgular, dijital stres kaynaklarının neden olduğu zihinsel yükü azaltmak ve iç girişimcilik girişimlerini destekleyen bir işyeri kültürü oluşturmak isteyen örgüt liderleri için anlamlı çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly evolving digital transformation era, high-tech organizations are increasingly reliant on advanced information and communication technologies (ICT) to foster innovation and sustain a competitive edge. However, the continuous adoption of these technologies results in a new type of occupational stress known as technostress, which significantly impacts employees' cognitive functions and behavioral responses. This research explores how technostress influences intrapreneurship (strategic renewal and venture behavior), with a specific emphasis on the mediating influence of decision-making styles, particularly rational and intuitive decision-making. Based on data gathered from 330 employees working in a high-tech firm in the Netherlands, this study employed Smart PLS 4.0 to examine the relationships between key constructs. The results demonstrate that technostress has a positive relationship with intuitive decision-making. Rational decision-making has a positive impact on both strategic renewal and venture behavior. Moreover, technostress negatively impacts both aspects of intrapreneurship. However, decision-making styles did not serve as a mediator in the association between technostress and intrapreneurial behavior. These insights provide meaningful practical implications for organizational leaders seeking to alleviate the mental strain caused by digital stressors and for fostering a workplace culture that supports intrapreneurial initiatives.