Çini yüzeylerde görülen Vakvak üslubu ve örnek uygulamalar
The Vakvak style and original designs seen on tile surfaces
  1. Tez No: 913762
  2. Yazar: CAHİDE SENA ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY BORATAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Efsaneye göre vakvak adasının yine aynı isimde olağanüstü bir ağacı bulunmaktadır. Arap kaynaklı oluşan bu efsane toplumlar arasında anlatılarak nesillere aktarılmış ve bu geçiş sürecinde her dönem üzerine eklemeler yapılmıştır. Efsanenin gelişimi içinde insanlığın merakını körükleyen, gezgin ve denizcileri seyahat etmeleri konusunda motive eden anlatılar; sanat tarihi ve çeşitli bilim dalları açısından yol gösterir nitelik kazanmıştır. Arap ve Avrupa asıllı kaynakların değişkenlik gösteren anlatımlarıyla vakvak'ın doğuşuna yönelik çalışmaların konusu, ulaşılan eser ve kaynak yönüyle ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Vakvak'ın belirli dönemlerde popülerlik kazanmasıyla o dönem üretilen eser uygulamalarında, üslubu kabul görmüştür. Pek çok sanat alanında kullanılan vakvakın bilhassa çini yüzeylerde dekorlamaları incelenmiştir. Bu sayede vakvak üslubunun farklı kültürlerle etkileşiminin eserlere yansıması izlenmiş, Türk kültürünün üsluba etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan araştırma ve incelemeler doğrultusunda vakvak üslubu, tez çalışması içinde gerçekleştirilen yeni çini tasarımlı uygulamalara aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to legend, Vakvak Island has an extraordinary tree with the same name. This legend of Arab origin was told among societies and passed down from generation to generation, and additions were made in each period during this transition process. In the development of the legend, narratives that fueled humanity's curiosity and motivated travelers and sailors to travel; It has gained guidance in terms of art history and various branches of science. The subject of the studies on the birth of waqwak, with varying expressions of Arab and European sources, has been tried to be revealed in terms of the works and sources obtained. As Vakvak gained popularity in certain periods, his style was accepted in the works produced at that time. The decoration of waqwak, which is used in many artistic fields, especially on tile surfaces, has been examined. In this way, the reflection of the interaction of the waqwak style with different cultures on the works was observed, and the effects of Turkish culture on the style were tried to be determined. In line with the research and examinations, the waqwaq style was transferred to the new tile design applications carried out within the thesis study.