STEM Temelli Matematik Eğitim Programı'nın okul öncesi dönem çocuklarının matematik ve bilimsel süreç becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of STEM-Based Mathematics Education Program on preschool children's mathematics and scientific process skills
- Tez No: 913779
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KURTULMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Okul öncesi dönem çocukları için geliştirilen STEM Temelli Matematik Eğitim Programı'nın çocukların matematik ve bilimsel süreç becerilerine olan etkisini incelemek amacıyla yapılan bu çalışma nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma modelde tasarlanmıştır. Araştırmanın nicel boyutu yarı deneysel desen, nitel boyutu ise durum çalışması olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın nicel boyutunun çalışma grubu 2022-2023 eğitim öğretim yılında Kırıkkale il merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bağımsız anaokuluna devem eden 19'u deney grubu, 19'u kontrol grubu olmak üzere 38 çocuktan oluşmaktadır. Araştırmanın nitel boyutunun çalışma grubu ise deney grubu çocuklarının ebeveynlerinden (n:19) ve öğretmeninden (n:1) oluşmaktadır. Çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ile belirlenmiştir. Araştırmada verileri toplamak amacıyla; çocukların ve ebeveynlerin demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafında geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, çocukların matematik beceri düzeylerini belirlemek amacıyla“Erken Matematik Testi (EMAT)”, çocukların bilimsel süreç beceri düzeylerini belirlemek amacıyla“Bilimsel Süreç Becerileri Ölçeği (BSBÖ)”, ebeveynlerin programın etkililiğine ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafında geliştirilen“Yarı Yapılandırılmış Aile Görüşme Formu”, öğretmenin programın etkililiğine ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Yarı Yapılandırılmış Öğretmen Görüşme Formu”ve sürece yönelik gelişmelerin araştırmacı tarafından not edildiği“Araştırmacı Günlüğü”kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından 8 hafta boyunca haftanın 2 gününde deney grubundaki çocuklara uygulanmak üzere“STEM Temelli Matematik Eğitim Programı”geliştirilmiştir. Programın etkililiğini belirlemek amacıyla uygulama öncesinde deney ve kontrol grubundaki çocuklara ön testler uygulanmıştır. Ön test uygulamalarının ardından deney grubundaki çocuklara 8 hafta boyunca haftada 2 STEM etkinliği olacak şekilde ebeveynlerin de katılımıyla STEM Temelli Matematik Eğitim Programı uygulanmıştır. Deney grubundaki çocuklara ve ailelere evde birlikte uygulamalar yapmaları adına araştırmacı tarafından geliştirilen ve her bir çocuk için ayrı ayrı hazırlanmış olan“Evde Birlikte Yapalım Etkinlikleri”kapsamındaki materyaller verilmiş ve uygulama yapmaları sağlanmıştır. Kontrol grubundaki çocuklara ise herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. STEM Temelli Matematik Eğitim Programı araştırmacı tarafından bizzat uygulanmış ve süreç boyunca gözlemler araştırmacı günlüğüne kayıt altına alınmıştır. Program uygulamasının tamamlanmasının ardından deney ve kontrol gruplarına son test uygulamaları yapılmıştır. Deney grubunun son test uygulamalarından iki hafta sonra izleme-kalıcık testleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, programın uygulanması öncesinde deney ve kontrol grubu çocukların matematik becerileri ve bilimsel süreç beceri düzeylerinin benzer düzeyde olduğu ve anlamlı fark olmadığı görülmüştür. STEM Temelli Matematik Eğitim Programı'nın uygulanması sonrasında deney ve kontrol grubu çocukların matematik beceri düzeyleri ve bilimsel süreç beceri düzeyleri karşılaştırıldığında deney grubu çocuklarının matematik beceri düzeyleri ve bilimsel süreç beceri düzeylerinin kontrol grubu çocuklarına göre daha yüksek olduğu ve deney grubu çocukları lehine anlamlı fark olduğu görülmüştür. Deney grubunda yer alan çocukların matematik becerilerine ve bilimsel süreç becerilerine yönelik ölçeklerde ön test ve son test puanları arasında istatiksel açıdan anlamlı farkın olduğu ve beceri düzeylerinde anlamlı düzeyde bir artış olduğu görülmüştür. Deney grubu çocukların matematik becerileri ve bilimsel süreç becerileri son test ile izleme-kalıcık test puanları arasında anlamlı farkın olmadığı, uygulamada kazanılan bilgi ve becerilerin devam ettiği görülmüştür. Araştırmada ebeveynlerden ve öğretmenden elde edilen nitel bulgularda ise STEM Temelli Matematik Eğitim Programı'nın çocukların matematik ve bilimsel süreç becerilerini geliştirmede etkili olduğu, çocukların uygulama sürecine istekli bir biçimde katılmalarına destek olduğu, aile-çocuk iletişimini olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Araştırmacı günlüğünden, ebeveynlerden ve öğretmenden elde edilen bu nitel verilerin de nicel verileri desteklediği görülmüştür. Bu sonuçlar doğrultusunda STEM Temelli Matematik Eğitim Programı'nın çocukların matematik beceri düzeylerini ve bilimsel süreç beceri düzeylerini geliştirmede etkili olduğu ve aile-çocuk iletişimini-etkileşimini olumlu yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study, which was conducted to examine the effect of the STEM-Based Mathematics Education Program developed for preschool children on children's mathematics and scientific process skills, was designed in a mixed model that used quantitative and qualitative methods together. The quantitative dimension of the research was designed as a quasi-experimental design, and the qualitative dimension as a case study. The study group of the quantitative dimension of the study consists of 38 children, 19 of whom were in the experimental group and 19 in the control group, who attended an independent kindergarten affiliated to the Ministry of National Education in the city center of Kırıkkale in the 2022-2023 academic year. The study group of the qualitative dimension of the study consists of the parents (n:19) and the teacher (n:1) of the children in the experimental group. The study group was determined by criterion sampling, one of the purposive sampling methods. To collect the data in the study; the“Personal Information Form”developed by the researcher to determine the demographic characteristics of children and parents, the“Early Mathematics Test (EMAT)”to determine the mathematics skill levels of children,“Scientific Process Skills Scale (SPSS)”to determine the scientific process skill levels of children,“Semi-Structured Family Interview Form”developed by the researcher to determine the opinions of parents about the effectiveness of the program,“Semi-Structured Teacher Interview Form”developed by the researcher to determine the opinions of the teacher about the effectiveness of the program and“Researcher Journal”which noted the developments regarding the process by the researcher were used. A“STEM-Based Mathematics Education Program”was developed by the researcher to be applied to the children in the experimental group 2 days a week for 8 weeks. To determine the effectiveness of the program, pre-tests were applied to the children in the experimental and control groups before the application. After the pre-test applications, the STEM-Based Mathematics Education Program was applied to the children in the experimental group with the participation of the parents, with 2 STEM activities per week for 8 weeks. For the children and families in the experimental group to practice together at home, the materials within the scope of“Let's Do It Together at Home”, which were developed by the researcher and prepared separately for each child, were given and they were enabled to practice. No intervention was made for the children in the control group. The STEM-Based Mathematics Education Program was implemented by the researcher and the observations were recorded in the researcher's journal throughout the process. After the completion of the program implementation, post-test applications were made to the experimental and control groups. Two weeks after the post-test applications of the experimental group, follow-up tests were performed. As a result of the research, it was observed that the mathematics skills and scientific process skill levels of the experimental and control group children were at a similar level before the implementation of the program and there was no significant difference. When the mathematics skill levels and scientific process skill levels of the experimental and control group children were compared after the implementation of the STEM Based Mathematics Education Program, it was observed that the mathematics skill levels and scientific process skill levels of the experimental group children were higher than the control group children. There was a significant difference in favor of the experimental group of children. It was also revealed that there was a statistically significant difference between the pre-test and post-test scores of the children in the experimental group in the scales for mathematics skills and scientific process skills, and there was a significant increase in their skill levels. Additionally, there was no significant difference between the mathematics skills and scientific process skills post-test and monitoring-persistent test scores of the experimental group children, and the knowledge and skills gained in practice continued. In the qualitative findings obtained from parents and teachers in the study, it was noted that the STEM-Based Mathematics Education Program was effective in improving children's mathematics and scientific process skills, supported children's willing participation in the application process, and positively affected family-child communication. These qualitative data from the researcher's journal, parents, and teachers were also found to support quantitative data. In line with these results, the STEM-Based Mathematics Education Program was effective in improving children's mathematics skill levels and scientific process skill levels and positively affected family-child communication and interaction.