İş ve aile yaşamı uyumlaştırma politikaları kapsamında çocuk bakım hizmetleri ve kadın istihdamı: Farklı ülke uygulamaları
Childcare services and women's employment in the context of work and family life harmonization policies: Different country
  1. Tez No: 913796
  2. Yazar: HASAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MERVE ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmelerle birlikte çalışma hayatının eve taşması Endüstri Devriminin getirdiği zamansal ve mekânsal ayrımı aile hayatı aleyhine bozarak bireylerin daha uzun saatler çalışmasına ve iş-aile yaşamının çatışmasına yol açmaktadır. Öyle ki bireyler doğduğu an itibariyle doğal olarak katıldığı ailede bir çocuk olarak, ilerleyen dönemde kendi ailesini kurması ile birlikte anne ve baba rolleri ile iş ve aile yaşamı arasındaki dengelenme sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. Tüm bireyler için iş ve aile yaşamının uyumlu olması bir sorun olarak ortaya çıksa da bu sorunu çözmek için en fazla enerjiyi kadınlar sarf etmek zorunda kalmaktadır. Endüstri Devrimi öncesinde yalnızca aile işçisi olarak çalışan kadın sonraki süreçte pazar için üretmeye başlamış ve kazancı ile birlikte toplumda bir statü kazanmaya başlamıştır. Ancak toplumsal kabullerden kaynaklı olarak ev içi sorumluluklarından kurtulamayan kadın için iş yaşamı ek bir rol olarak ortaya çıkmıştır. Toplumsal kabullerin bir sonucu olarak çalışan kadınların ve kadınlardan hareketle de aile, toplum ve devletlerin gündeminde olan çocuk bakım konusu kadın istihdamını ve ülkelerin ekonomik yapılarını etkileme yönüyle son derece önemli bir sosyal politika alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Tez çalışmasında farklı ülke uygulamalarından hareketle iş ve aile yaşamı uyumlaştırma politikalarının önemli bir parçası olan çocuk bakım hizmetlerinin kadın istihdamı üzerindeki etkisi incelenmiş ve Türkiye için öneriler sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with technological developments, the transfer of working life into the home disrupts the temporal and spatial separation brought by the Industrial Revolution to the detriment of family life, causing individuals working longer hours and leading to a conflict between work and family life. In fact, individuals struggle to balance the roles of being a parent and work and family life as soon as they are born into a family, and as they establish their own family in the future. Although the harmonization of work and family life is a problem for all individuals, women have to put in the most effort to address this issue. Women, who worked only as family workers before the Industrial Revolution, started to produce for the market in the following period and started to gain status in society through their earnings. However, work life has emerged as an additional role for women who cannot get rid of their domestic responsibilities due to social stereotypes. As a result of social stereotypes, childcare, which is on the agenda of working women and by extension, families, societies and states , is an extremely important social policy area in terms of its impact on women's employment and the economic structures of countries. In this thesis, the impact of childcare services, which are an important part of work and family life harmonization policies, on women's employment is analyzed based on practices from different countries and recommendations for Türkiye are presented.