Gebelik döneminde yaşanan yakınmaların yaşam kalitesine etkisi ve bu yakınmalar için kullanılan geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının belirlenmesi
The effect of complaints experienced during pregnancy on quality of life and determination of traditional and complementary medicine practices for these complaints
- Tez No: 913823
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Gebelik döneminde yaşanan yakınmaların yaşam kalitesine etkisini incelemek ve bu yakınmalar için kullanılan geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını belirlemek amacıyla planlanan çalışma, İstanbul'da A sınıfı özel bir hastanenin kadın doğum polikliniğine başvuran 70 gebe ile Haziran 2024 tarihinde yapılmıştır. Veriler,“Gebe Tanıtıcı Bilgi Formu”(Ek-1),“Gebelikteki Yakınmalar ve Yaşam Kalitesine Etkisi Ölçeği”(Ek-2) ve“Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Formu”(Ek-3) ile toplanmıştır. Veriler, tanımlayıcı istatistikler ve bağımsız örneklem t testi ile değerlendirilmiştir. Gebelerin çoğunun 30 yaş ve üzerinde, yaş ortalamasının 31,71±5,04 olduğu ve dörtte üçünün üniversite mezunu olduğu, çoğunun doğum yapmadığı, 32. gebelik haftası ve üzerinde olduğu, GETAT ile ilgili bilgi almadığı, gebelikle ilgili eğitime katılmadığı saptanmıştır. Kadınların“Gebelikte Yakınmalar ve Yaşam Kalitesine Etkisi Ölçeği”puan ortalaması 57,07±25,38 olarak bulunmuştur. Öğrenim durumları ve gebe eğitimine katılma durumları ile Gebelikteki Yakınmalar ve Yaşam Kalitesine Etkisi Ölçeği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Gebelerin, yaşadıkları yakınmaları gidermek için GETAT uygulaması olarak masaj terapi, bitkilerin ve yağlarının kullanılması, sıvı tüketiminin arttırılması, fiziksel egzersiz, diyet uygulama, gevşeme teknikleri, nefes egzersizleri, dua etme ve müzik terapiyi kullandıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study, which was planned to examine the effect of complaints experienced during pregnancy on quality of life and to determine the traditional and complementary medicine practices used for these complaints, was conducted in June 2024 with 70 pregnant women who applied to the obstetrics outpatient clinic of a private class A hospital in Istanbul. The data were collected using the“Pregnancy Introductory Information Form”(Appendix-1),“The Scale of Complaints during Pregnancy and their Effect on Quality of Life”(Appendix-2) and“Traditional and Complementary Medicine Practices Form”(Appendix-3). Data were analyzed using descriptive statistics and independent sample t test. It was found that most of the pregnant women were 30 years of age or older, the mean age was 31.71±5.04 years,threefourths of them were university graduates, most of them had not given birth, they were 32weeks of gestation or older, they did not receive information about TCM, and they did not participate in pregnancy-related education. The mean score of the“The Scale of Complaints During Pregnancy and Their Effect on Quality of Life”was found to be 57.07±25.38. A statistically significant difference was found between the educational status and the status of participation in pregnancy education and the Scale of Complaints During Pregnancy and Their Effect on Quality of Life. It was found that pregnant women used massage therapy, use of herbs and oils, increasing fluid consumption, physical exercise, diet, relaxation techniques, breathing exercises, prayer and music therapy as TCM applications to relieve their complaints.