STEM eğitimi uygulamalarının dezavantajlı öğrencilerin fene yönelik tutumlarına ve işbirlikli öğrenme becerilerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of STEM education practices on disadvantaged students' attitudes towards science and cooperative learning skills
- Tez No: 913868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ BURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Teknolojinin ve bilimin hızla gelişmesi ve değişmesi sonucu bireylerin birçok beceriye ve farklı disiplinlere ait temel kavramlara hakim olması gerekmektedir. Çünkü hızlı bir değişim ve gelişim gösteren dünyada, bireylerin karşısına çıkan problemler çoklu disiplinler içermektedir. Dolayısıyla bu problemleri çözebilmek için fen, teknoloji, matematik ve mühendislik gibi farklı disiplinleri bütünleştirmek gerekmektedir. Bu noktada STEM eğitimi dikkat çekmektedir. Bu araştırmanın amacı STEM eğitiminin 4. sınıfta öğrenim gören dezavantajlı öğrencilerin fene yönelik tutumlarına ve işbirlikli öğrenme becerilerine olan etkisini incelemektir. Nicel araştırma yaklaşımına uygun olarak tasarlanan bu araştırmada, ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılının güz döneminde Kilis ilinin merkezinde bulunan, dezavantajlı öğrencilerin bulunduğu bir devlet okulunda öğrenim gören 4. sınıf öğrencileri ile çalışılmıştır. Deney grubunda 24, kontrol grubunda 22 olmak üzere toplam 46 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Deney grubunda dersler STEM eğitimi etkinlikleri ile kontrol grubunda ise geleneksel teknik ve yöntemler ile işlenmiştir. Öğrencilerin fen tutumlarını ve işbirlikli öğrenme becerilerini ölçmek amacıyla ilkokul öğrencilerine yönelik Fen Tutum Ölçeği (FTÖ) ve İşbirlikli Öğrenme Becerisi Ölçeği (İÖBÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde nicel analiz yöntemleri kullanılmış ve veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda STEM Eğitiminin öğrencilerin fene yönelik tutumlarına ve işbirlikli öğrenme becerilerine anlamlı etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As a result of the rapid change and development of technology and science, individuals need to master many skills and basic concepts from different disciplines. Because in the world that is rapidly changing and developing, the problems faced by individuals involve multiple disciplines. Therefore, in order to solve these problems, it is necessary to integrate different disciplines such as science, technology, mathematics and engineering. At this point, STEM education attracts attention. This theoretical aim is to increase the expanding opportunities of STEM education in the 4th grade on attitudes towards science and cooperative learning. In this research, which was designed in accordance with the good research approach, a semi-selected design with a pretest-posttest control group was used. In the research, it is included in the fall semester of the 2023-2024 academic year, along with the 4th grade items held in a rich public school located in the center of Kilis province. It includes the modeling of a total of 47 students, 25 in the experimental groups and 22 in the control groups. Experimental classes were taught STEM education activities and control groups were taught traditional techniques and repairs. In order to measure students' science attitudes and cooperative learning skills, the Science Attitude Scale (SAS) and Cooperative Learning Skills Scale (CLSS) for primary school students were used. Quantitative analysis methods were used to analyze the data and the data were analyzed in the SPSS program. As a result of the research, it 6 was seen that STEM Education had a significant effect on students attitudes towards science and collaborative learning skills.