İnternet bağımlılığı olan lise öğrencilerinde transteoretik model temelli verilen eğitimin kontrolsüz internet kullanım üzerine etkisi
The effect of transtheoretical model-based education on uncontrolled internet use in high school students with internet addiction
  1. Tez No: 914072
  2. Yazar: ARZU ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN KOLAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Amaç: Bu araştırma, Transteoretik Model temelli verilen eğitiminin lise öğrencilerinde kontrolsüz internet kullanımının etkisini belirlemek amacıyla ön test ve son test randomize kontrollü çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırma Ekim 2023 – Mayıs 2024 tarihleri arasında İstanbul Anadolu yakasında devlete bağlı iki lisede gerçekleştirildi. Tabakalı örnekleme yöntemine göre; her iki okulda okuyan ve internet bağımlısı olan, 76 öğrenci (girişim grubu = 38, kontrol grubu =38) ile çalışma yürütülmüştür. Girişim grubuna 10 hafta süreyle Transteoretik Model'e dayalı olarak oluşturulan eğitim programı uygulanmıştır. Veriler Tanımlayıcı Bilgi Formu, Transteoretik Model Ölçeği ve Young İnternet Bağımlılığı Testi Kısa Formu ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ki kare testi, paired samples t test, independent samples t test ve pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective : This study, which aimed to examine the effect of education based on the transtheoretical model of uncontrolled internet use on high school students, was carried out as a pre-test and post-test. Materials and Methods : The study was conducted in two state high schools located in the Anatolian side of Istanbul between October 2023- May 2024. According to the stratified sampling method; the study was carried out with 76 i̇nternet addict students (experimental group=38, control group=38) studying in both schools. The education program, which was formed based on transtheoretical model, has been applied on the experimental group for 10 weeks. Data were collected with Descriptive Information Form, Transtheoretical Model Scales and Young's Internet Addiction Test-Short Form (YIAT-SF). In the data evaluation; count, percentage, mean, standard deviation, chi-square test, paired-samples t test, independent samples t-test and pearson correlation analysis were used.