Doğum sonu dönemde whatsapp temelli ve yüz yüze verilen eğitim ve danışmanlığın kadınların yaşam kalitesi ve geleneksel uygulamaları üzerine etkisi
The effect of whatsapp-based and face-to-face education and counseling on women's quality of life and traditional practices in the postpartum period
  1. Tez No: 914190
  2. Yazar: GAMZE DERMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN TİMUR TAŞHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Amaç: Araştırma, doğum sonu dönemde WhatsApp temelli ve yüz yüze verilen eğitim ve danışmanlığın kadınların yaşam kalitesi ve geleneksel uygulamaları üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve metot: Araştırma, randomize kontrollü deneme modeli olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 44 WhatsApp, 44 yüz yüze ve 45 kontrol grubu olmak üzere toplam 133 kadın oluşturmuştur. Araştırmada veriler, Katılımcı Tanıtım Formu ve DSÖYKÖ-KF kullanılarak toplanmıştır. Kadınlara eğitimler doğum sonu 2 ay süresince verilmiştir. Eğitimler WhatsApp grubuna videolar ile gönderilmiş yüz yüze grubuna ise yüz yüze eğitim şeklinde verilmiştir. Araştırmanın verileri doğum sonu 12-24 saat içerisinde, 2. ayda ve 6. ayda toplanmıştır. Bulgular: Araştırmada kadınların emzirme ve beslenmeye yönelik geleneksel uygulamaları son testte WhatsApp ve yüz yüze grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Tekrar testte ise sadece yüz yüze grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı ilişki saptanmış ve yüz yüze grubunun daha az geleneksel uygulama yaptığı görülmüştür (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to determine the effect of WhatsApp-based and face-to-face training and counselling on women's quality of life and traditional practices in the postpartum period. Material and method: Research was conducted as a randomised controlled trial model. The sample of the study consisted of 44 WhatsApp, 44 face-to-face and 45 control group, totalling 133 women. Data were collected using the Participant Introduction Form and WHOQOL-BREF. Trainings were sent to the WhatsApp group via videos and face-to-face training was provided to the face-to-face group. The data of the study were collected within 12-24 hours, 2 months and 6 months after delivery. Results: In the study, a significant relationship was found between the WhatsApp and face-to-face group and the control group in the post-test in terms of women's application of traditional methods for breastfeeding and nutrition.