Çalışma hayatında performans geri bildirimi ile iyi oluş ilişkisi: Çağrı merkezi çalışanları örneklemi
The relationship between performance feedback in working life and well-being: Example of call center employees
- Tez No: 914521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma, çağrı merkezi çalışanlarının iş yaşamında iyi oluş düzeyleri ile performans geri bildirimi arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Araştırma sorusu, performans geri bildirimlerinin çalışanların iyi oluşunu nasıl etkilediği üzerine odaklanmaktadır. Nicel yöntem kullanılarak yapılan araştırmada, veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye genelinde faaliyet gösteren bir çağrı merkezinde çalışan 325 kişi oluşturmaktadır. Veriler, SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, olumlu geri bildirimin çalışanların iş tatmini ve genel mutluluk düzeylerini artırdığını göstermektedir. Özellikle, kişisel ilişkilerden memnuniyet düzeyi ile geri bildirimler arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Demografik özellikler ile performans geri bildirimleri arasında belirgin bir ilişki tespit edilememiştir. Bu bulgu, geri bildirimin etkisinin demografik faktörlerden bağımsız olduğunu göstermektedir. Sonuç bölümünde, geri bildirim süreçlerinin düzenli ve yapılandırılmış bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekliliğinin yanı sıra, yöneticilere gerekli eğitimlerin verilmesi ve çalışan memnuniyet anketlerinin düzenli olarak uygulanarak, analiz edilmesi önerilmektedir. Böylece performans geri bildirimlerinin, çalışanların performanslarını artırma ile çalışma hayatında iyi oluşlarında önemli bir rol oynayacağı vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between the well-being levels of call center employees in their professional lives and performance feedback. The research question focuses on how performance feedback affects employees' well-being. The study, conducted using quantitative methods, utilized a survey as the data collection tool. The sample consists of 325 employees working at a call center operating across Turkey. Data were analyzed using the SPSS software. The results indicate that positive feedback increases employees' job satisfaction and overall happiness levels. Notably, a positive relationship was found between satisfaction with personal relationships and feedback. No significant relationship was identified between demographic characteristics and performance feedback, suggesting that the impact of feedback is independent of demographic factors. The conclusion emphasizes the necessity of conducting feedback processes in a regular and structured manner, providing managers with appropriate training, and implementing regular employee satisfaction surveys for analysis. It is underlined that performance feedback plays a crucial role in enhancing employees' performance and well-being in the workplace.