Farklılaştırılmış öğretimin 4. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve öz yeterliklerine etkisi
The effect of differentiated instruction on the academic achievement and self-efficacy of 4th grade students
  1. Tez No: 914557
  2. Yazar: TALİP AKBALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklılaştırılmış öğretime yönelik hazırlanan uygulamaların ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin Yer Kabuğu ve Dünyamızın Hareketleri konusundaki akademik başarılarına ve öz-yeterlik düzeylerine etkisini incelemektir. Bilgi çağında, bireylerin ezbere dayalı öğrenme yöntemlerinden ziyade, araştırmaya, sorgulamaya ve keşfetmeye dayalı öğrenme süreçlerini benimsemeleri gerekmektedir. Bu bağlamda, öğrenci merkezli eğitim anlayışı doğrultusunda, farklı öğrenme özelliklerine sahip bireylerin öğrenme çıktılarını edinebilmeleri için farklılaştırılmış öğretim yöntemlerinin uygulanmasının önem taşıdığı düşünülmektedir. Çalışma, Karaman merkezde bulunan bir ilkokulda 2023-2024 eğitim öğretim yılının güz döneminde 4. sınıfta öğrenim gören 96 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, kontrol gruplu ön-test-son-test yarı-deneysel desen kullanılmıştır. Akademik Başarı Testi ve Fen Bilimleri Dersi Öz Yeterlik Ölçeği olmak üzere iki veri toplama aracı deney ve kontrol gruplarına ön-test ve son-test olarak uygulanmıştır. Çalışmada kontrol grubuna 2018 öğretim programında yer alan öğretim modeli ve deney grubuna farklılaştırılmış öğretim modeli uygulanmıştır. Gruplararası farklılığın istatistiksel olarak belirlenmesi için çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre akademik başarı açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olduğu fakat öz yeterlilik açısından deney ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the impact of the applications designed for differentiated instruction on the academic success and self-efficacy levels of 4th grade primary school students in the topics of the Earth's Crust and Earth's Movements. In the information age, individuals need to adopt learning processes based on research, inquiry, and exploration rather than rote memorization. In this context, it is believed that the implementation of differentiated instruction methods is crucial to enable individuals with different learning characteristics to acquire learning outcomes in line with a student-centered education approach. The study was conducted with the participation of 96 students from the 4th grade at a primary school in Karaman Center during the fall semester of the 2023-2024 academic year. A control group pre-test post-test quasi-experimental design was used in the study. Two data collection tools, the Academic Success Test and the Science Self-Efficacy Scale, were administered as pre-tests and post-tests to both the experimental and control groups. In the study, the control group was taught using the teaching model outlined in the 2018 curriculum, while the experimental group was taught using the differentiated instruction model. To determine the statistical significance of the differences between the groups, Multivariate Analysis of Variance (MANOVA) was conducted. The findings indicated that there was a statistically significant difference between the groups in terms of academic success, but no statistically significant difference was found between the experimental and control groups regarding self-efficacy.