Somali göç ve mülteci hareketleri: Kanada örneği
The Somali migration and refugee movements: The case of Canada
- Tez No: 914588
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR YASİN ERYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Demography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Disiplinlerarası Göç Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışması Somali göçü ve Kanada'ya mülteci hareketlerine odaklanmaktadır. Somali'nin Kanada'ya göçünü yönlendiren faktörleri incelemeyi, Somalili göçmen ve mültecilerin karşılaştığı deneyimleri ve zorlukları değerlendirmeyi, Kanada göç politikalarının onlar üzerindeki etkisini analiz etmeyi ve bunların Kanada toplumuna sosyal, ekonomik ve kültürel katkılarını araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada kılavuz olarak göç sistemleri, ulusötesicilik, neoklasik göç ve sosyal sermaye teorileri kullanılmaktadır. Veri kaynakları arasında Somalili göçmenler ve mültecilerle yapılan görüşmeler, hükümet raporları ve istatistikler, akademik makaleler, araştırmalar ve Somalili göç kalıplarına ilişkin tarihi belgeler yer almaktadır. Derinlemesine röportajlar, içerik analizi ve literatür taramasını içeren nitel araştırma yöntemleri çalışmada faydalanılan diğer yaklaşımlardandır. Bulgular, Somali'nin Kanada'ya göçünün başlıca nedenlerinin siyasi istikrarsızlık, ekonomik fırsatların eksikliği ve sosyal hizmetlere sınırlı erişim olduğunu göstermektedir. Somalili göçmenlerin ve mültecilerin Kanada'da karşılaştığı zorluklar arasında kültürel uyum, dil engelleri, istihdam mücadeleleri, akıl sağlığı sorunları, ayrımcılık ve barınma güvensizliği yer almaktadır. Kanada'nın göçmen politikaları, sosyal hizmetlere erişimde engeller oluşturarak ve topluma tam entegrasyonu engelleyerek entegrasyon ve refah problemlerini ortaya çıkarmaktadır. Somalili göçmenler ve mülteciler, kültürel çeşitlilik, topluluk oluşturma, ekonomik güçlenme, işgücü piyasasındaki beceri ve deneyimler, işletmeler ve istihdam fırsatları, ekonomik büyüme ve kültürel zenginleşme yoluyla Kanada'ya katkıda bulunmaktadır. Çalışma, Kanada'daki Somalili göçmenler ve mülteciler için ruh sağlığı destek hizmetlerinin güçlendirilmesi ve Somalili göçmenler ve mültecilerin Kanada işgücüne başarılı bir şekilde entegre olmalarına yardımcı olmak için daha iyi iş eğitimi ve istihdam fırsatları yaratılması gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study focuses on Somali migration and refugee movements to Canada. It aims to examine the factors driving Somali migration to Canada, assess the experiences and challenges faced by Somali migrants and refugees, analyze the impact of Canadian immigration policies on them, and explore their social, economic, and cultural contributions to Canadian society. The study used migration systems, transnationalism, neoclassical migration, and social capital theories as guides. Data sources included interviews with Somali migrants and refugees, government reports and statistics, academic articles, research, and historical documents on Somali migration patterns. Qualitative research methods were employed, including in-depth interviews, content analysis, and literature review. The findings revealed that the primary reasons for Somali migration to Canada included political instability, lack of economic opportunities, and limited access to social services. Challenges faced by Somali migrants and refugees in Canada included cultural adjustment, language barriers, employment struggles, mental health issues, discrimination, and housing insecurity. Canadian immigration policies impacted their integration and well-being by creating barriers to accessing social services and hindering full integration into society. Somali migrants and refugees contributed to Canada through cultural diversity, community building, economic empowerment, skills and experiences in the labor market, businesses and employment opportunities, economic growth, and cultural enrichment. The study recommends that there should be strengthening mental health support services for Somali migrants and refugees in Canada and creating better job training and employment opportunities for Somali migrants and refugees to help them successfully integrate into the Canadian workforce.