Using nature journaling to motivate Turkish high school students' writing practice in English: A case study
Türk Lise Öğrencilerini İngilizce Yazı Yazmaya Motive Etmek Amacıyla Doğa Günlüğü Kullanılması: Vaka Analizi
  1. Tez No: 914659
  2. Yazar: SİNEM KOPARMAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. JENNIE FARBER LANE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
İngilizce uzun yıllardan bu yana uluslararası iletişime olanak sağlayarak ortak dil olmuş ve bu durum İngilizce öğretimine büyük önem atfetmiştir. Özellikle, yazı dilinde iletişim kurabilmek, İngilizce dilini öğrenen herkesin yetkinleşmesi gereken temel bir beceridir. Öğrenciler ne yazık ki İngilizce konuşma ve okuma çalışmalarına daha yatkın olup yazma becerisinde ustalaşmak için gereken zamanı harcamaya direnç göstermektedirler. Bu çalışmada araştırmacı, öğrencilerini hedef dilde daha sık ve düzenli yazı yazmaları için motive etmenin yollarını aramakta olan bir İngilizce öğretmenidir ve çevresi ve doğayla yakından ilgilidir. Araştırmacı, bu alanları birleştirme çabasıyla bir vaka analizi gerçekleştirmiştir. Bu vaka analizinde, doğa günlüğü 9. sınıf öğrencilerinin İngilizce öğrenim programına müfredat dışı aktivite olarak dahil edilmiştir. Doğa yazınını desteklemek amacıyla, ders içi faaliyetlere çevresel kavramlar entegre edilmiştir. Aynı zamanda araştırmacı, sene boyunca öğrencilerin yazma deneyimlerini takip ederken, kendi gözlemlerini ve yansımalarını kayıt altına altığı bir günlük tutarak ve öğrencilerin doğa günlüğü görevine verdikleri değere dair fikir edinmek için odak grupları kullanarak eylem araştırması teknikleri kullanmıştır. Bütünleşme çalışması öncesi ve sonrasında öğrencilerin doğayla ilişki, yöreye bağlılık ve sistem odaklı düşünme becerilerini ölçmek için nicel araçlara da yer verilmiştir. Aynı zamanda bu araçlar öğrencilerin doğa günlükleri niteliksel olarak manuel kodlama ile analizinde kavramsal olarak yol gösterici olmuştur. Doğa günlükleri, öğrencilerin çevresel farkındalığına ve yazma deneyimlerine içgörü sağlarken hem katılımcıların hem de araştırmacının süreç içerisinde paylaştığı yansıtıcı düşünceler doğa yazını bütünleştirmesinin dil öğrenen gençlere, hedef dilde yazı yazmayı pratik etmenin yanı sıra çevreleri hakkında düşünme fırsatı sunan, umut vaat edici bir araç olabildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
English has long been a lingua franca, providing a common ground for international communication, which stresses the importance on English language teaching. Being able to communicate in writing is a major language skill in which the English language learner must excel. Unfortunately, while students are more inclined to speak and read English, they resist taking the time needed to become proficient in writing. The researcher of this study is an English as a foreign language teacher who has been looking for ways to motivate her students to write more often and regularly in English and who has a passion for nature and the environment. In an attempt to merge these interests, she conducted a case study where, during the 2020-2021 school year, nature journaling was implemented as an extra-curricular activity for her ninth-grade English class. To support the context of nature writing, environmental concepts were also integrated into in-class writing tasks. Action research strategies were used by the researcher who kept a reflective notebook to record her observations while she monitored student writing experiences and conducted focus groups with the participants to gain insights into how much they valued the task of nature journaling. Students' nature journals were qualitatively analysed through manual coding. Quantitative scales were used to measure students' nature relatedness, place attachment and systems thinking at the beginning and end of the integration as well as to guide the qualitative content analysis of students' nature journals. The journals gave insights into students' environmental awareness and writing experiences. Reflections of both the participants and the researcher showed that nature writing integration is a promising tool that provides young language learners with opportunities to think about their environment while practicing writing in the target language.